Литекс разби с 3:0 Левски в Ловеч и нанесе нов шамар на "сините", които регистрираха трета шампионатна загуба и са извън Топ 6.

От своя страна "оранжевите" дръпнаха в класирането след този успех и вече са на пето място.

Головете за Литекс забиха Данило Асприля и Омар Косоко през първото полувреме и резервата Петър Златинов в продължението на срещата.

Ловчанлии изцяло контролираха мача, тотално надиграха Левски преди почивката, когато забиха два гола, след което леко се прибраха и заложиха на контри, което им донесе успех, нов гол в продължението и трите точки.

От своя страна "сините" бяха трагични, а Валери Божинов безобразно слаб и неадекватен. Дори и Гонзо не издържа на безумните отигравания на Божинов и го "награди" със смяна.

Така Литекс заслужено си взе победата и задълбочи още повече кризата в Левски.

Още от началото на мача Литекс натисна здраво и принуди гостите да се приберат плътно пред наказателното си поле. В 3-ата минута Страхил Попов проби отдясно и стреля остро от ъгъла на наказателното поле, но в аут.

Тази атака бе само началото, след което последваха нови атаки и положения за домакините. В 10-ата минута Валери Божинов направи безумна грешка пред собственото си наказателно поле и подари топката на Джордан, който шутира мощно, но сантиметри до лявата греда.

Четири минути по-късно с уникален пропуск пък се отчете Омар Косоко, който получи топката на точката на дузпата, но не успя да намери мрежата и стреля над вратата.

Литекс тотално доминираше и мачкаше, докато левскарите бяха трагични и не можеха да си подадат три точни паса. Така логично се стигна до 22-ата минута, когато Литекс вкара.

Тогава Данило Асприля изстреля страховита тупалка от около 20 метра и препарира Любенов, който не се намеси адекватно.

Домакините продължиха да доминират и да мачкат левскарите, които не знаеха къде се намират. След половин час игра стрестите на терена се разгорещиха, което принуди съдията Георги Йорданов да извади жълт картон на Бумал.

Пет минути преди края на полувремето Литекс заби втори гол. Асприля разнебити от финтове Веско Минев, който не знаеше къде се намира, след което центрира остро в наказателното поле, където Косоко отблизо опъва мрежата на Левски за 2:0.

Второто полувреме започна с най-чистото положение за Левски до този момент в мача. В 49-ата минута Аниете се озова сам срещу Баривиейра и стреля технично, но вратарят показа класа и спаси.

Това положение стресна домакините и те бързо изнесоха играта в половината на Левски. Три минути по-късно Бумал за пореден път се подигра със защитата на Левски, последва шут от малък ъгъл, но топката профуча над вратата на "сините".

Постепенно темпото падна, като Георги Иванов-Гонзо се опита да върне Левски в мача с две смени, но това не даде резултат. Литекс леко се прибра, но правеше свирепи контри, които тотално объркваха слисаната защита на "сините".

След един час игра Омар Косоко се озова на чиста позиция и стреля с глава, но в аут. Седем минути по-късно Владо Гаджев намери Стефан Велев на дъгата на наказателното поле, последва остър удар на Велев, но Баривиейра бе на мястото си и спаси.

В 69-ата минута пък Пламен Крумов стреля от пряк свободен удар, но до гредата. Това бяха силните минути на Левски, но "сините" така и не успяха да вкарат.

Постепенно Литекс отново взе инициативата и бе близо до попадение. В 79-ата минута Милчо Ангелов бе изведен зад защитата на гостите и се озова сам срещу Любенов, но стреля до дясната греда.

До края Левски се опита да вкара поне почетно попадение, но Литекс много правилно се защитаваше и на всичко отгоре заби ново попадение във вратата на гостите.

В продължението на мача Антон Недялков развинти защитата на Левски, поднесе топката на Петър Златинов, който без проблеми опъна мрежата за 3:0.

Секунди по-късно пък Страхил Попов си изпроси червен картон и Литекс завърши мача в намален състав. Така ловчанлии заслужено си взеха победата.

ЛИТЕКС - ЛЕВСКИ 3:0

1:0 Асприля (22)
2:0 Косоко (40)
3:0 Златинов (93)

Литекс: 31. Винисиус Баривиейра, 3. Антон Недялков, 4. Пламен Гълъбов, 6. Джаксън Менди, 16. Страхил Попов, 93. Петрос Бумал (Златинов 73'), 88. Никола Колев, 15. Кристиан Малинов (Р. Руменов 84'), 70. Данило Асприля, 9. Уилмар Джордан (М. Ангелов 73'), 20. Омар Косоко

Левски: 24.Александър Любенов, 71.Пламен Крумов, 3.Аймен Белаид, 5.Борислав Стойчев, 14.Веселин Минев, 8.Георги Сърмов (53' Прохазка), 77.Стефан Велев (Бедоя 76'), 45.Владимир Гаджев, 20.Антонио Аниете, 11.Луис Педро, 86.Валери Божинов (В. Домовчийски 62')