Ботев (Пловдив) победи драматично домакина Берое с 4:3 в мач от десетия кръг на Първа професионална лига.

Така възпитаниците на Николай Киров постигнаха първи успех над съперника в шампионата от повече от 21 години.

Берое пък допусна трета поредна загуба в елита и вече няма победа в четири последователни срещи.

Гостите поведоха още в 71-ата секунди, когато при контраатака новото попълнение Омар Косоко пое топката от центъра на терена, преодоля Илия Миланонв и Георги Динков, навлезе на скорост в наказателното поле и шутира от 6-7 метра, топката се отклони от направилия шпагат в последния момент Миланов и прехвърли вратаря Благой Макенджиев, за да спре в мрежата на Берое.

Домакините изравниха в 11-ата минута. Завърналият се в състава на старозагорци нападател Жуниор Мапуку получи пас от ляво около точката за изпълнение на дузпа от Веселин Пенев и без забавяне със страхотен удар прати топката под гредата на Георги Георгиев.

Двубоят продължи равностойно, а в 37-ата минута груба грешка на вратаря Георгиев. Мапуку нахлу на скорост в дясно в пеналта и от малък ъгъл отправи слаб удар, който излизаше в аут, но в опита си да улови стражът на Ботев плонжира и отклони топката с ръка, след което тя промени посоката си и влезе във вратата на пловдивчани.

Две минути преди почивката гостите изравниха. Тодор Неделев изпълни отлично пряк свободен удар от 25 метра и прати кълбото в десния ъгъл на Макенджиев.

В 53-ата минута Ботев отново поведе. При контраатака през центъра Неделев напредна и намери в дясно Косоко, който от наказателното поле центрира на далечната греда към непокрития Жоао Пауло и бразилецът засече в мрежата за 3:2 за пловдивчани.
След малко повече от час игра Берое пак изравни. Даниел Златков повали Атанас Зехиров в наказателното поле и Мапуку реализира отсъдената дузпа.

В 65-ата минута гостите останаха с човек по-малко на терена. Косоко извърши нарушение срещу Кохей Като и главният рефер Стефан Апостолов прецени да покаже втори жълт и червен картон на нападателя на Ботев.

Макар и с човек по-малко, Ботев стигна до четвърти гол. При една от редките си контраатаки Жоао Пауло пусна отличен пас от дясно към точката на дузпата и непокритият Неделев засече в мрежата.

До края пловдивчани удържаха и постигнаха първи успех над Берое в първенството в Стара Загора от 15 април 1995 година (3:0).

Берое - Ботев 3:4

Голмайстори: 0:1 Омар Косоко 2, 1:1 Жуниор Мапуку 11, 2:1 Георги Георгиев 37-автогол, 2:2 Тодор Неделев 43, 2:3 Жоао Пауло 53, 3:3 Жуниор Мапуку 61-дузпа , 3:4 Тодор Неделев 81

Берое: Макенджиев, Зехиров, Илия Миланов, Динков, Пенев, Като, Охене, Алекнадрър Василев (46-Давид Манга), Борислав Цонев (72-Радослав Кирилов), Мапуку (89-Георги Божилов), Гъргоров

Ботев: Георгиев, Панов, Златков, Терзиев, Крум Стоянов, Юсеин, Меледже, Неделев, Косоко, Иван Стоянов (76-Наско Милев), Жоао Пауло (87-Даниел Кутев)

Съдия: Стефан Апостолов
Жълти картони: Жуниор Мапуку, Веселин Пенев (Берое); Серкан Юсеин, Омар Косоко, Даниел Златков, Иван Стоянов, Георги Георгиев (Ботев)
Червен картон: Омар Косоко 65' (Ботев)

<iframe width="560" height="315" src="https://www.vbox7.com/emb/external.php?vid=18fae90d87" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>