С два гола на Алекс Окслейд-Чембърлейн Арсенал победи с 2:0 Кристъл Палас в мач от 24-я кръг на английската Висша Лига, игран на стадион "Емиратс".

"Артилеристите" имаха сериозни затруднения срещу добре организираната защита на гостите през първото полувреме. Веднага след почивката обаче младокът откри резултата след хубаво подаване на Санти Касорла и елегантен удар покрай вратаря.

В средата на второто полувреме отново Окслейд-Чембърлейн затвърди победата с втори гол, завършвайки скоростна акция.

Благодарение на победата Арсенал си върна първото място във временното класиране преди дербито утре между Манчестър Сити и Челси.

Арсенал имаше чиста голова възможност в 7-та минута. Тогава Месут Йозил видя включилия се на скорост Начо Монреал и му даде копващ пас зад защитата в наказателното поле, но останал сам срещу Сперони испанецът стреля в крака на вратаря.

Малко по-късно домакините спечелиха пряк свободен удар на удобна позиция за директен обстрел, но Касорла прати топката високо над вратата.

За Кристъл Палас Маруан Шамак можеше да стигне до добра възможност, тъй като пред него бе само Лоран Косиелни, но нападателят си поведе прекалено силно топката и Войчех Шчесни излезе и я улови пред краката му.

Постепенно гостите уплътниха добре пространствата пред вратата си и така въпреки че имаха сериозен териториален превес, "артилеристите" не можеха да стигнат до голово положения. Арсенал можеше да получи дузпа, тъй като Оливие Жиру бе хванат от защитник в наказателното поле при борба за висока топка, но при ситуацията нямаше голова опасност и вероятно затова съдията не обърна внимание.

В 34-та минута Арсенал бе много близо до гол след статично положение. Месут Йозил центрира от фаул, Косиелни стигна до топката и макар да не я докосна, действието му попречи на реакцията на вратаря. Въпреки това Сперони успя да се хвърли и  да избие до страничната греда в корнер.

До края на полувремето единствената друга възможност за домакините бе при аналогично центриране от фаул, но този път ударът на Пер Мертезакер не затрудни Сперони.

Също както и срещу Саутхямптън през седмицата, Арсенал започна шеметно второто полувреме и откри след само 90 секунди игра. Санти Касорла игра добре пред наказателното поле и даде чудесен копващ пас пред вратата за Окслейд-Чембърлейн. Той добре овладя топката с единия крак и след това с другия елегантно прехвърли вратаря.

Приликите с предходния мач продължиха, тъй като само три минути по-късно лоша игра на Бакари Саня за малко да доведе до изравнителен гол. Французинът бе оставил зоната си напълно празна и там бе изведен непокрит  Пънчън. Той напредна и центрира в наказателното поле, Болазие нанесе много лош удар с глав,а но така без да иска поднесе топката към намиращия се на още по-добра позиция Камерън Джером. Той засече от упор с глава, но Шчесни изби от голлинията.

Арсенал имаше добра възможност, когато Артета поднесе хитро топката към непокрития Подолски в наказателното поле, но той от малък ъгъл не можа да преодолее вратаря.

В първите петнайсетина минути на второто полувреме териториалното превъзходство на Арсенал бе дори по-голямо отколкото през първото  полувреме и статистиката показваше 78% владеене на топката. Постепенно Палас погледна леко напред и стигна до няколко центрирания в наказателното поле, но така и не отправи опасен удар.

Домакините обаче също не изглеждаха опасни в този етап от мача и Арсен Венгер реагира, като пусна Томаш Росицки на мястото на Подолски. И това почти веднага даде резултат. Чехът започна атака през центъра на терена, Окслейд-Чембърлейн размени двойно подаване с Жиру и тръгна остро напред, след което от границата на наказателното поле с остър удар заби топката до страничната греда.

При този развой интригата приключи и темпото на игра сериозно спадна. До края единствения проблем за Арсенал бе неволния сблъсък глава в глава между Окслейд-Чембърлейн и Росицки, при който за кратко англичанинът остана в несвяст на земята, докато чехът получи лек удар в наскоро оперирания си нос. За негово щастие обаче не се стигна до нова контузия в лицето.

Арсенал - Кристъл Палас 2:0

1:0 Окслейд-Чембърлейн 47
2:0 Окслейд-Чембърлейн 74

Арсенал: Шчесни, Монреал, Косиелни, Мертезакер, Саня, Артета, Окслейд-Чембърлейн, Касорла, Йозил (84 Гибс), Подолски (72 Росицки), Жиру (84 Бендтнер)

Кристъл Палас: Сперони, Уорд, Габидон, Дилейни, Пар, Дикагой, Йединак, Болазие, Пънчън, Джером (55 Банан), Шамак (82  Гейл)