С ранен гол на Томаш Росицки Арсенал измъкна много ценна победа с 1:0 като гост на Тотнъм в мач от 30-я кръг на английската Висша Лига, игран на стадион "Уайт Харт Лейн".

Чехът откри резултата още във 2-та минута на мача след като започна контраатака и накрая я завърши със страхотен диагонален удар.

През първото полувреме Арсенал имаше няколко чудесни възможности да вкара втори гол, но Алекс Окслейд-Чембърлейн направи няколко сериозни пропуска.

След почивката Тотнъм натисна, но отправи един куп центрирания. Единствената голова възможност се откри пред Насер Чадли, но той стреля в защитник от упор.

Така практически се повтори развоя от първия мач през есента, когато Тотнъм доминираше, но загуби с 0:1.

След победата Арсенал се изравни по точки с Ливърпул на второто място, докато Тотнъм практически загуби шансове за Топ 4, тъй като вече изостава на 9 точки, а има и мач повече.

Мачът започна перфектно за Арсенал, който откри резултата още в 72-та секунда. Гостите отнеха една топка в собствената си половина и Алекс Окслейд-Чембърлейн започна контраатака, извеждайки Томаш Росицки по крилото. Чехът напредна и поднесе обратно към Чембърлейн, който не можа да изскочи зад защитата, но топката отново достигна до Росицки и той с топовен диагонален удар я забоде в горния далечен ъгъл, правейки Уго Лорис безпомощен.

Тотнъм имаше възможност в 5-та минута, когато Емануел Адебайор получи копващ пас зад защитата, но съвсем малко не му достигна да овладее топката. В ситуацията той бе и в положение на засада, което остана незабелязано от съдията.

"Шпорите" наложиха лек териториален превес, докато Арсенал се ориентира към игра на контраатака. При една такава ситуация Лукас Подолски бе изведен абсолютно сам зад защитата,но съдията неправилно отсъди засада. Малко по-късно пък Бенталеб бе спрян с нарушение точно пред наказателното поле, но реферът показа играта да продължи.

В 15-та минута Арсенал имаше стопроцентово положение да вкара втори гол, след като Алекс Окслейд-Чембърлейн технично се освободи от Бенталеб и се втурна на скорост сам срещу вратаря. Накрая обаче по много нескопосан начин копна над Лорис, но прекалено встрани от вратата. При тази ситуация непокрит отстрани тичаше Подолски и чакаше подаване, за да засече на празна мрежа, но Чембърлейн не го видя.

Десетина минути по-късно гостите имаха нова опасна контра. Подолски бе изведен отляво и съобразително не поднесе към покрития Жиру, а по-назад към връхлитащите Росицки и Чембърлейн. Чехът се размина с топката, но зад него англичанинът стреля, но неточно покрай вратата.

В 28-та минута Тотнъм бе на сантиметри от изравнителен гол. Кайл Ноутън бе изведен отдясно и центрира остро пред вратата. Там Адебайор изпревари Мертезакер и отклони покрай Шчесни, но след това видя как топката минава агонизиращо близо покрай гредата. Две минути по-късно Тотнъм спечели пряк свободен удар пред наказателното поле, но Ериксен стреля над вратата.

При поредната контра на Арсенал Гибс изведе Подолски отляво в наказателното поле, германецът се пребори с Кабул за топката, но от леко странична позиция не можа да нанесе точен удар в рамките на вратата.

Пет минути преди края на полувремето Насер Чадли имаше добра възможност за удар пред наказателното поле след като направи индивидуален пробив, но накрая стреля ужасно неточно. В ответната атака Росицки се пребори със защитник по крилото и хитро поднесе пред наказателното поле, където пък Окслейд-Чембърлейн нанесе поредния си лош удар.

В самото начало на второто полувреме се стигна до напрежение, след като под натиска на Адебайор Войчех Шчесни не можа да улови висока топка в наказателното поле и тя попадна в Чадли, но той не я овладя добре и Бакари Саня изчисти. Вратарят на Арсенал не си взе поука и още при следващата ситуация отново изпусна топката в наказателното поле, този път Чадли я улови зад него, но от упор стреля в хвърлилия се пред голлинията Косиелни.

За "артилеристите" Росицки продължаваше да е най-активният футболист. Той първо изкара жълт картон на Сандро, а при друга ситуация отне спорен пас в центъра на терена, напредна сам чак до наказателното поле, но там вместо да стреля опита да поднесе встрани за съотборник и пасът бе пресечен.

Секунди по-късно Тотнъм бе много близо до гола. Адебайор изведе Таунзенд отдясно в наказателното поле. Англичанинът можеше сам да стреля, но заради малкия ъгъл пробва прострелно центриране пред вратата, но Чадли само на метър от голлинията не можа да засече.

Арсенал имаше много удобна възможност за контраатака чрез Чембърлейн и Жиру, но французинът малко се забави и накрая даде неточен пас към съотборника си.

В 64-та минута Емануел Адебайор надскочи Косиелни в наказателното поле и отблизо засече с глава, но не уцели вратата. Постепенно обаче домакините наложиха натиск и накараха Арсенал да се прибере почти плътно в наказателното си поле.

В последния четвърт час обаче силите на Тотнъм сякаш започнаха да се изчерпват и пресата им отслабна. Това позволи на "артилеристите" да погледнат напред. При едно центриране от фаул те имаха претенции за дузпа, тъй като Вертонген прегърна отзад Косиелни и го събори, но съдията замълча. Малко след това при друго центриране от фаул топката стигна до Мертезакер, който падайки нанесе удар от 7-8 метра, но Лорис показа страхотен рефлекс и парира на голлинията с една ръка.

В последните минути Тотнъм пробва няколко силни удара извън наказателното поле, които обаче срещнаха  гората от тела пред вратата. В 90-та минута Адебайор пробва техничен фалцов удар към далечния ъгъл, но Шчесни се хвърли и улови.

Тотнъм - Арсенал 0:1

0:1 Росицки 2

Тотнъм: Лорис, Ноутън, Кабул, Вертонген, Роуз, Сандро (68 Паулиньо), Бенталеб, Ериксен (82 Солдадо), Чадли (68 Сигурдсон), Таунзенд, Адебайор

Арсенал: Шчесни, Гибс, Мертезакер, Косиелни, Саня, Артета, Росицки (69 Фламини), Касорла, Окслейд-Чембърлейн (85 Вермаелен), Подолски (77 Монреал), Жиру