Борещият се за оцеляване във Висшата лига Кристъл Палас изигра страхотен мач и унижи Арсенал 3:0. Голове на Таунзенд, Кабай и Миливойевич от дузпа направиха кошмарна вечерта за "топчиите" на "Селхърст Парк".

Големият Сам Алардайс изнесе тактическа лекция на своя колега Арсен Венгер, срещу когото най-накрая постигна победа от 2010 година насам. Арсенал имаше инициативата през по-голямата част от мача, но всички сериозни положения за гол бяха пред техния страж Емилиано Мартинес.

Тимът на Венгер е в жестока криза със 7 загуби в последните си 10 мача. За капак Арсенал губи четвърто поредно гостуване с три допуснати гола и почти си затвори вратите за място в Шампионската лига.

Кристъл Палас пък направи огромна крачка към спасението си в английския елит с пет победи в последните си шест мача, включително успех като гост над лидера Челси .

Кристъл Палас започна по-агресивно лондонското дерби. В 7-ата минута Лука Миливойевич отправи коварен далечен изстрел, който профуча покрай вратата на "топчиите". Малко след това при първата по-опасна атака на Арсенал Мохамед Елнени стреля извън наказателното поле и вратарят на домакините Уейн Хенеси изби с мъка в корнер.

Постепенно Арсенал пое инициативата и се задържа трайно в половината на съперника. Точно тогава обаче Палас издебна грешка в отбраната на Арсенал и нанесе своя удар. В 17-ата минута Вилфрид Заха бе изведен отдясно и намери в наказателното поле Андрюс Таунзенд, който заби топката в мрежата.

След гола Арсенал продължи да владее повече топката с над 70%, но им липсваше точния завършващ удар. Хенеси също имаше добри намеси, като извади  шут на Алексис Санчес. Въпреки набезите на Арсенал отново по-голямата опасност отново дойде пред Емилиано Мартинес.

В 42-ата Кристиан Бентеке нахлу отдясно в наказателното поле и стреля по диагонала, но аржентинският страж спаси. В последните минути Уелбек и Габриел също пропуснаха да поразят целта и "топчиите" се прибраха в съблекалнята с пасив, въпреки че имаха предимство през по-голямата част от първото полувреме.

След почивката отново Палас създаде повече напрежение пред вратата. Бентеке първо можеше да вкара, но бе блокиран в последния момент от противников защитник. Секунди по-късно пък гол на белгиеца бе отменен от рефера Майкъл Оливър справедливо заради засада.

В 63-ата минута нямаше кой да спаси Арсенал от втори гол. Отново много силният тази вечер Вилфрид Заха подаде отлична топка за Йоан Кабай, който с брилянтен параболичен удар простреля Мартинес за 2:0.

Пет минути по-късно мачът за "топчиите" се превърна в катастрофа, след като вратаря Емилиано Мартинес излезе рисково напред в наказателното поле и се хвърли в краката на Таунзенд, а реферът Оливър отсъди дузпа. Лука Миливойевич беше точен от бялата точка и направи резултата класически в полза на "орлите".

След третото попадение мениджърът на Арсенал Арсен Венгер отнесе тежки подигравки от домакинската публика, която скандираше: "Венгер, искаме да останеш".

Резервата Оливие Жиру пък направи поредния пропуск за "топчиите", не уцелвайки вратата от няколко метра. До края Палас не допусна отпускане нито за миг и се поздрави с голямата победа.

Кристъл Палас - Арсенал 3:0

1:0 Таунзенд 17