Барселона спечели голямото дерби в испанското първенство Ел Класико, надделявайки с 2:1 над Реал Мадрид на стоя стадион "Ноу Камп".

Каталунците имаха пълно превъзходство през първото полувреме и макар да нямаха много чисти голови положения, поведоха с гол на Неймар в 19-та минута.

След почивката Реал леко се активизира, но пропусна няколко добри положения, а веднъж и гредата помогна на Виктор Валдес след удар на Карим Бензема.

В 78-та минута влезлият като резерва за домакините Алексис покачи на 2:0 с техничен прехвърлящ удар.

В последната минута младокът Хесе Родригес върна един гол за Реал след асистенция на Роналдо, но за повече просто нямаше време.

Така Тата Мартино спечели първото голямо дерби с Карло Анчелоти, а Неймар показа, че за момента е много по-полезен за Барса, отколкото Гарет Бейл за Реал.

Успехът пък бе първи за Барселона над Реал Мадрид в последните шест мача между двата отбора във всички турнири. Благодарение на победата каталунците дръпнаха с 6 точки в класирането пред вечния си съперник.

В състава на Барселона нямаше изненади и Тата Мартино бе заложил на най-доброто, с което разполага. Карло Анчелоти обаче бе заложил на доста интересна схема. Серхио Рамос бе изтеглен напред като дефанзивен халф, а в нападение Карим Бензема бе отстъпил мястото си на Гарет Бейл. В халфовата линия пък нямаше място за Иско.

Двата отбора започнаха мача доста предпазливо и в първите минути никой не искаше да предприема рискове. Така първата интересна ситуация дойде след четвърт час игра, когато Неймар финтира елегантно двама защитника пред наказателното поле, но след това отправи прекалено слаб удар.

В 19-та минута именно Неймар откри резултата. Андрес Иниеста започна атака през центъра на терена и изведе Неймар отстрани на наказателното поле. Бразилецът пробва удар от малък ъгъл, топката рикошира в защитник и влезе в далечния ъгъл на вратата.

Само две минути по-късно Меси имаше отлична възможност да вкара втори гол. Той бе изведен от Иниеста на ръба на засадата по дясното крило и напредна до наказателното поле. Там обаче отправи нетипично лош диагонален удар и не уцели вратата.

Реал Мадрид имаше сериозни проблеми в организирането на атаките си и единственото, което успя да направи бяха два удара от дистанция на Гарет Бейл, които обаче бяха доста неточни.

Барса обаче също загуби остротата в играта си и макар да притежаваше повече топката, но създаваше кой знае какви опасности за гол.

Две минути преди края на първото полувреме Реал стигна до най-доброто си положение за гол. Роналдо отправи остро ниско центриране пред вратата и Сами Кедира се хвърли да засече отблизо, но Валдес се хвърли и спаси на голлинията. След това избитата топка се удари в ръката на Адриано и това помогна на Валдес да я улови, преди някой да направи добавка. Кедира бурно поиска дузпа, но главният рефер махна играта да продължи.

Шест минути след началото на второто полувреме Реал организира добра атака и Роналдо подаде към Кедира, който преодоля защитник и навлезе в наказателното поле. Там обаче вместо да стреля отправи центриране към далечната греда и Гарет Бейл не успя да поднесе с глава към съотборник.

На другия край на терена Андрес Иниеста пресече едно изчистване пред наказателното поле и стреля мощно от воле, но уцели тялото на защитник.

В следващата атака Неймар получи дълъг параболичен пас в наказателното поле и след като Варан го изпусна, бразилецът нанесе диагонален удар от 7-8 метра, но Диего Лопес внимаваше и спаси.

В 58-та минута Реал Мадрид имаше много добро положение за гол. Модрич и Кедира пресираха Иниеста в центъра на терена и му отнеха топката, хърватинът изведе Роналдо на чиста стрелкова позиция, но Валдес спаси силния му удар. След центрирането от корнер пък Ди Мария пробва с техничен удар извън наказателното поле да намери горния далечен ъгъл на вратата, но не можа да изненада вратаря.

Карло Анчелоти потърси промяна, като първо пусна в игра Ияраменди на мястото на Рамос, а след това и Бензема на мястото на Бейл. В 65-та минута именно Бензема пропусна топката и така Ди Мария имаше възможност да излезе на скорост зад защитата на Барса, но си поведе лошо топката и позволи на Валдес да я пресече.

В 71-та минута мадридчани имаха за втори път претенции за дузпа. След бърза триходова комбинация Роналдо получи пас в наказателното поле и изпревари Масчерано за топката, но аржентинецът го блъсна силно в гръб и го събори. Съдията обаче отказа да отсъди нарушение.

Само минута по-късно Барселона отново имаше късмет, тъй като топовен удар на Бензема от границата на наказателното поле разтърси мощно сглобката на гредите.

В този момент изглеждаше, че Реал Мадрид е по-активният отбор. В 78-та минута обаче Барселона нанесе решителен втори удар. Влезлият малко по-рано като резерва Алексис получи подаване в опразненото поле на Реал и финтира Варан пред наказателното поле. След това видя, че Диего Лопес е излязъл малко пред вратата си и с много техничен лоб го прехвърли.

Пет минути по-късно каталунците можеха да вкарат трети гол. Дани Алвеш технично мушна топката между краката на върналия се да го покрие Роналдо и навлезе непокрит в наказателното поле. Там обаче от малък ъгъл се полакоми да стреля, вместо да подаде назад и Диего Лопес спаси.

В 86-та минута Реал пропусна нов чудесен шанс за гол. Кедира получи подаване на ръба на засадата и навлезе непокрит в наказателното поле. Там обаче стреля много безопасно и Валдес спаси.

В последната минута от редовното време Реал все пак върна един гол. Роналдо започна скоростна контраатака и изведе прекрасно резервата Хесе Родригес. Младокът не си поведе добре топката, но въпреки това успя да стреля от границата на наказателното поле и след леко неубедителната изява на Валдес топката влезе в мрежата.

За повече обаче нямаше време и така Барселона стигна до победата.

Барселона - Реал Мадрид 2:1