Барселона победи Милан заслужено с 3:1 в двубой от група "H" на Шампионската лига, който се игра на стадион "Ноу Камп".

Домакините стигнаха до спорна дузпа след половин час игра, отсъдена за нарушение на Абате срещу Неймар. Меси застана зад топката и не сбърка.

Десетина минути след това Серхио Бускетс удвои преднината на своите, засичайки с глава центрирането на Шави. Точно преди почивката обаче Пике си заби автогол и върна интригата. В 83-тата минута Меси подпечата успеха на своите, вкарвайки след подаване на Сеск Фабрегас.

След победата Барселона събра 10 точки и практически се класира за елиминациите на турнира. Милан остава втори с пет пункта на сметката си.

Барса натисна своите гости още от самото начало на срещата и в четвъртата минута Шави отправи хубав удар от пряк свободен удар, при който топката прелетя покрай лявата греда.  Малко след това Неймар залъга защитник, но шутира над целта от близо двайсетина метра.

Близо четвърт час след началото на сблъсъка Лео Меси пусна разкошен пас към Алексис Санчес в наказателното поле, но чилиецът не успя да овладее пред малкия пеналт. По-късно Дани Алвеш отправи неточен шут отдясно.

В средата на първото полувреме Андрес Иниеста чукна вляво към Адриано и бразилецът отправи прострелно центриране в малкото наказателно поле. На далечната греда Санчес се опита да засече, но не успя.

Стражът на "росонерите" Абиати внесе кратък смут в редиците на своите, след като се опита да изчисти хладнокръвно пред погледа на Санчес. Чилиецът се опита да пресече с глава опита за пас на вратаря, но топката опъна мрежата от външната й страна.

В 29-тата минута се стигна до изключително дискусионен момент - Неймар се строполи в наказателното поле след лек контакт с Абате и това бе достатъчно за рефера да отсъди пресилен 11-метров наказателен удар. Повторенията показаха леко дърпане с лявата ръка на бранителя. Меси застана зад топката и след свиреп шут с левачката откри резултата.

Бе изминал половин час игра, когато защитата на каталунците проспа бърза контраатака на италианския отбор. Поли върна назад към Монтоливо и той отправи силен фалцове шут, при който топката застрашително профуча покрай левия страничен стълб. Това бе и първият удар за Милан в мача.

"Блаугранас" отговориха с брилянтна акция, при която Иниеста намери Меси в коридор. Аржентинецът опита да копне хитро към Алексис Санчес, но защитният вал на Милан се справи.

В 40-тата минута обаче Барселона удвои аванса си. Шави изпълни пряк свободен удар, насочен към границата на малкия пеналт. Там Серхио Бускетс нанесе безпощаден удар с главя, пращайки топката в мрежата. Попадението бе зачетено, въпреки протестите на гостуващия състав.

Каталунците продължиха да атакуват и снаряд на Адриано извън наказателното поле бе спасен от Абиати, който успя да избие в ъглов удар. След неговото изпълнение не се случи нищо опасно.

Точно преди почивката Кака спринтира по лявото крило и опита центриране в малкия пеналт. Жерард Пике подложи крака си в опит да изчисти, но засече топката право в собствената си врата, връщайки интригата в срещата.

Веднага след подновяването на играта Барса натисна своя опонент. Меси игра на двойно подаване с Алексис Санчес, но в последния момент де Йонг се намеси блестящо. След това Шави би над вратата. На отсрещната врата Марио Балотели се опита да изненада Виктор Валдес, но стражът на домакините улови кълбото.

В 52-та минута Адриано отправи много силен изстрел, при който топката се отби в петата на Лео Меси и влетя във вратата на италианците, но попадението правилно бе отменено заради засада. Последва техничен изстрел на Иниеста, но Абиати спаси.

В средата на втората част Марио Балотели осъществи страхотен пробив по дясното крило и центрира в наказателното поле към Кака. Кариоката стреля от движение, но покрай лявата греда. След това същото стори Адриано пред вратата на "росонерите".

В 73-тата минута Неймар буквално скри топката на гостите, преминавайки през цели четирима футболисти на противника. Бразилецът се освободи и когато всички очакваха той да нанесе точен изстрел, той би покрай вратата. Минута след това Меси изведе Алексис сам срещу Абиати, но чилиецът направи фрапантен пропуск, шутирайки в тялото на стража.

Десетина минути след това влезлият като резерва Сеск Фабрегас чукна към Лео Меси, който веднага потърси двойно подаване и го получи. Останал на удобна позиция в наказателното поле, южноамериканецът копна технично от близо пет метра и реализира второто си попадение в срещата.Малко след това Шави стреля покрай целта.

Барселона - Милан  3:1

1:0  Лионел Меси - 30, дузпа

2:0  Серхио Бускетс - 40'

2:1  Жерард Пике - 45', автогол

3:1  Лионел Меси - 83'

Барселона:  Валдес, Пике, Масчерано, Адриано, Алвеш, Бускетс, Шави (Сонг - 88'), Иниеста (Фабрегас - 78'), Меси, Неймар (Педро - 85'), Санчес

Милан:  Абиати, Запата, Мексес, Абате, Емануелсон, де Йонг, Монтоливо, Поли (Бирса - 74'), Мунтари, Кака (Матри - 84'), Робиньо (Балотели - 46')