Намиращият се в криза Реал Мадрид изигра един от най-силните си мачове през сезона, но загуби с 1:2 от Барселона дербито на 28-ия кръг в испанската Ла Лига, играно на стадион "Ноу Камп".

Реал беше по-добрият тим през цялото първо полувреме и в началото на мача Кристиано Роналдо нацели напречната греда. Малко след това "блаугранас" откриха резултата чрез Матийо, който засече с глава центрирането на Лео Меси от фаул.

До почивката на терена имаше само един отбор, а смазващият натиск на Реал караше каталунците да изглеждат като опълченци. Бейл вкара топката в мрежата, но съдията отмени попадението заради засада.

Десетина минути след почивката Барса вкара втори гол от нищото. Дани Алвеш пусна далечен пас към Луис Суарес, който овладя добре и беше безпощаден по диагонала. Домакините продължиха да доминиран през втората част, но пропусна положенията си, а с чудесни намеси се отличиха вратарите Касияс и Браво.

След победата Барса събра 68 точки на върха, докато вторият в таблицата Реал вече изостава с четири пункта.

Барса очаквано започна по-офанзивно и стигна до първото положение. Андрес Иниеста получи подаване от Луис Суарес и върна назад към Иван Ракитич, след чийто удар топката излезе в корнер, който не доведе до нищо запомнящо се.

Гостите също погледнаха напред и преди да изминат десетина минути игра Гарет Бейл обърка защитата на противника със скрит пас към Карим Бензема. Французинът заложи на диагонален шут по земя, но той се оказа доста неточен.

Малко след това Барса извади страхотен късмет. Бензема центрира към далечната греда, където Кристиано Роналдо стреля от движение, но нацели напречната греда. След това Иско пробва късмета си от дистанция, но би покрай десния страничен стълб!

След силните минути за столичани дойде ред за нова акция на "блаугранас". Лео Меси задържа и разтегли вляво към Неймар, който центрира в наказателното поле. Аржентинецът засече с глава, но опитът му не се получи.

В 19-тата минута Барса откри резултата. Меси центрира в пеналта от пряк свободен удар и най-находчив се оказа бранителят Жереми Матийо, който скочи с глава и изпревари Серхио Рамос.

Матийо се отличи още веднъж в средата на първото полувреме, но този път в дефанзивен план. Марсело финтира двама футболисти на Барса и отправи топовен изстрел от петнайсетина метра, но Матийо се хвърли самопожертвователно и спаси своите.

Малко след като измина половин час игра Реал изравни. Кристиано Роналдо пусна в коридор към Карим Бензема, който му върна много хитро с петичка. Португалецът нямаше нужда от втора покана и прати топката в мрежата.

Мадридчани продължава да създават по-опасните атаки, а Меси и компания изглеждаха твърде пасивни. Пет минути преди почивката Гарет Бейл прати топката в мрежата след подаване на Роналдо, но съдийската бригада отмени попадението заради спорна засада при подаването към ибериеца.

Натискът на Реал се засилваше и момчетата на Карло Анчелоти пропуснаха още две положения, докато каталунците се бранеха като опълченци. Първо Браво спаси удар на Роналдо, а после Бейл шутира покрай левия страничен стълб.

Веднага след почивката Реал тръгна да довърши започнатото, а възпитаниците на Луис Енрике изглеждаха все така уплашени и объркани. Бензема комбинира с Роналдо и излезе на стрелкова позиция, но Клаудио Браво спаси.

Точно когато изглеждаше, че Барса ще се пречупи, домакините вкара изненадващ втори гол. Дани Алвеш хвърли дълъг пас към Луис Суарес, който овладя и прати топката в долния ляв ъгъл по диагонала пред смаяния поглед на Пепе.

В средата на второто полувреме Неймар се изстреля в предни позици, увлече защитниците и шутира мощно,но доста над целта. После и Лео Меси показа, че участва в мача, но неговият техничен удар с левачката мина покрай левия страничен стълб.

Близо четвърт час преди края на редовното време Барса сътвори една от най-смислените си атаки. Суарес отигра към Меси, който напредна и чукна вдясно към Неймар, но неговият мощен удар беше доста неточен.

След добрия период за Барса в средата на втората част, дойде време за нова опасна атака на Реал. Бензема стреля майсторски в долния десен ъгъл, но Браво се хвърли и спаси.

Пет минути преди края Меси изведе Жорди Алба в наказателното поле и бекът даде всичко от себе си, но Икер Касияс излезе и блокира удара му.

Към края Реал опита нещо като финален щурм, който не се получи и Барса направи важна крачка към титлата.

Барселона - Реал Мадрид  2:1

1:0  Жереми Матийо - 19'

1:1  Кристиано Роналдо - 31'

2:1  Луис Суарес - 56'

Барса: Браво, Пике, Матийо, Алба, Алвеш, Масчерано, Ракитич (Бускетс - 76'), Иниеста (Шави - 80'), Меси, Неймар (Рафиня Алкантара - 85'), Суарес

Реал: Касияс, Пепе (Варан - 73'), Рамос, Марсело, Карвахал, Кроос, Иско (Хесе - 80'), Модрич (Силва - 88'), Бейл, Бензема, Кристиано