Барселона продължава гонитбата с Реал Мадрид и Севиля, след като постигна наглед лесна победа с 4:0 като гост на Ейбар.

Денис Суарес даде преднина на каталунците преди почивката, а през втората част Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар довършиха домакините. Серхио Бускет пък беше изнесен на носилка още в началото на мача със съмнения за тежка контузия в глезена.

С този успех каталунците остават на третото място в класирането с 41 точки, с една по-малко от втория Севиля и на две зад Реал. Мадридчани обаче имат и мач по-малко.

Барса започна на ходом срещата и даде инициативата на домакините в началото. Още в осмата минута Гонсало Ескаланте влезе много остро в глезена на Серхио Бускетс, който беше изнесен на носилка. Ескаланте дори не получи жълт картон за грубото нарушение.

В 20-та минута Меси изведе Луис Суарес, който стреля над вратата, вместо да подаде на свободния Неймар. Тер Стеген пък спаси опасни удари на Ескаланта и Такаши Инуи.

Така се стигна до 31-та минута, когато резервата Денис Суарес стреля много хубаво от близо 25 метра и не остави никакви шансове на вратаря на домакините. До края Меси и Неймар пропуснаха да удвоят за Барса.

Каталунците убиха интригата много рано през второто полувреме. Луис Суарес пусна гениален извеждащ пас към Лионел Меси, който изчака вратаря и просто чукна топката покрай него. Това беше 15-ти гол за Меси в първенството от началото на сезона. И още един любопитен момент, от сезон 2009/2010 насам Меси има най-много голове в Ла Лига - 273 срещу 272 за Кристиано Роналдо.

Суарес пък регистрира 50-та си асистенция, повече от всеки друг играч в Испания, откакто дебютира за Барселона. Канибала сам вкара третото попадение. В 68-та минута нападателят се пребори с Лехеуне и останал сам срещу Йоел вкара в близкия ъгъл за 3:0. Така Суарес стана първият играч в Ла Лига този сезон, въвлечен в 20 гола - 15 и 5 асистенции.

В 74-та минута Лео Меси изведе по перфектен начин Неймар, който вкара с лекота. Попадението му обаче беше отменено, а повторенията показаха, че това е било напълно незаслужено. Засада нямаше. До края Меси и Неймар пропуснаха по едно чисто положение, а Педро Леон можеше да вкара почетен гол за домакините.

Все пак в първата минута на продължението Неймар получи хубаво подаване от Алейш Видал и най-накрая счупи каръка - гол и 4:0 за Барселона. Така бразилецът прекъсна серията си от 9 поредни мача в Ла Лига без гол. Каталунците пък записаха за първи път през сезона два поредни мача без да допуснат попадение.

Ейбар - Барселона 0:4

0:1 Денис Суарес 31’

0:2 Лионел Меси 50’

0:3 Луис Суарес 68’

0:4 Неймар 90+1'

Ейбар: Йоел, Капа, Дос Сантос, Лехеуне, Луна (82 - Ривера), Ескаланте, Дани Гарсия, Леон, Адриан (74 - Рико), Инуи (78 - Рубен), Енрих

Барселона: Тер Стеген, Серхи Роберто (65 - Видал), Юмтити, Матийо, Алба, Ракитич, Бускетс (10 - Денис Суарес), Туран, Меси, Неймар, Суарес (76 - Алкасер)