Баскетболистите на Босна и Херцеговина едва не изхвърлиха Литва от европейското първенство. Те имаха нужда от победа с поне 10 точки разлика, но биха само със 78:72 и отпаднаха.

Балканският тим имаше шанс до последните секунди, но не го използва и напуска надпреварата, а литовците, заедно със съседите си от Латвия и Сърбия продължават напред от тази група.

Босненците бяха на път да сътворят изненадата, след като малко повече от 4 минути преди края поведоха със 74:58.

Те вкараха 9 поредни точки и притесниха сериозно именития си съперник, но балтийците устояха.

Кош на Йонас Мачиулис и 4 поредни наказателни удара на Дариус Лавринович намалиха пасива на Литва, а след тройка на Линас Клейза 1,21 минути преди края разликата бе стопена до 7 при 67:74.

Нихад Джедович отбеляза два наказателни удара за босненците, за да увеличи преднината им на 9 точки, но Клейза ги попари с нова тройка 51 секунди преди сирената.

Мирза Телетович все пак запази надеждите на отбора си от наказателната линия, а след това Поциус вкара само един фаул. При 78:71 обаче Телетович пропусна от далечна дистанция 3 секунди преди края и това бе краят за Босна.

В други мачове Германия победи Израел с 80:76, но това изхвърли и двата състава от турнира. Белгия продължава дори и при загуба от Франция в късния мач. Италия пък стана единственият отбор с пълен актив след първата фаза, побеждавайки трудно Швеция с 82:79.