Баскетболистите на Сан Антонио отново стигнаха върха в НБА. Шпорите изиграха още един страхотен мач и след 104:87 срещу Маями спечелиха титлата след 4-1 победи.

Това е петият триумф на тексасци в историята след 1999, 2003, 2005 и 2007-а, като Тим Дънкан е единственият играч бил част от отбора през цялото време. Повече отличия имат единствено Бостън Селтикс - 17, ЛА Лейкърс - 16 и Чикаго Булс - 6.

Домакините имаха затруднения в първата четвърт, в която сериозно изостанаха, но след това просто пометоха противника си и не оставиха съмнение в превъзходството си, като успяха да стигнат до титлата абсолютно заслужено и да вземат реванш за разочароващото си поражение през 2013-а.

Иначе началото не предвещаваше подобна развръзка. Маями влезе в мача вдъхновено и вкара първите 8 точки в него, 6 от които на ЛеБрон Джеймс. Треньорът Ерик Сполстра извади неубедителния Марио Чалмърс от титулярите за сметка на ветерана Рей Алън и това сякаш даваше резултат.

Домакините се отпушиха с два фаула на Тим Дънкан почти 4 минути след началото на сблъсъка, но разликата продължи да се увеличава в полза на гостите. Тя достигна 22:6 5 минути преди края на първата част, което сякаш окончателно ядоса Шпорите. Последваха 6 поредни точки от Ману Джинобили, а след тройки на Кауай Ленърд и Пати Милс разликата падна до 18:22.

ЛеБрон спря пропадането с тройка и тимът му остана напред до края на периода, като водеше с 29:22 след 12 минути, а Кралят бе реализирал 17 точки, но това бе максимумът и след това тексасци взеха нещата в ръцете си.

Те заиграха здраво в защита, а в атака действията им станаха подредени и сигурни. Серия от 14 поредни точки в средата на втората част завършила с невероятна забивка на Ману Джинобили, изведе Сан Антонио напред с 42:35, като на почивката домакините водеха с 47:40.

За Маями обаче просто нямаше връщане назад. Нито един от двата тима не отбеляза точка в първите 3 минути след паузата, но вдъхновени от своите фенове тексасци домакините започнаха да се откъсват напред и в средата на периода вече водеха с 65:44 и всичко на практика бе ясно.

Те спечелиха втората и третата четвърт общо с 55:27, за да си осигурят спокойни последни 12 минути, в които обрат просто нямаше как да се случи и двубоят се доиграваше.

Кауай Ленърд завърши с 22 точки за победителите, а Ману Джинобили и Пати Милс добавиха съответно 19 и 17 от пейката. Тони Паркър и Тим Дънкан останаха с 16 и 14, но така или иначе голямата сила на Шпорите бе в колектива.

ЛеБрон Джеймс водеше Маями с 31 точки, но сега той и другите звезди на отбора трябва да решат дали ще останат във Флорида поне още една година или ще потърсят ново предизвикателство.

Сан Антонио – Маями    104:87 (22:29, 25:11, 30:18, 27:29)

САН АНТОНИО: Ленърд 22, Дънкан 14, Диао 5, Грийн, Паркър 16 (Джинобили 19, Сплитер 3, Милс 17, Бонър, Белинели 4, Еърс 2, Джоузеф, Бейнс 2)
МАЯМИ: Джеймс 31, Люис 3, Бош 13, Уейд 11, Алън 5 (Батие, Андерсен, Коул 2, Хаслем 2, Бийзли 9, Чалмърс 8, Джоунс, Дъглас 3)