Баскетболистите на САЩ започнаха с очаквана победа защитата на титлата си на световното първенство, след като разбиха Финландия със 114:55.

Двубоят се игра в Билбао, като в залата имаше около 7000 финландци, които обаче видяха пълно предимство на звездите от НБА.

Мачът приключи във втората част, която американците спечелиха с 29:2 и дръпнаха с 60:18 на почивката, след което двубоят просто се доиграваше.

Клей Томпсън бе най-резултатен за победителите с 18 точки, като отбеляза 4 от 6-те тройки на своя отбор. Антъни Дейвис добави 17, а Дерик Роуз се отчете с 12 точки за триумфа. За Финландия Петери Копонен и Ерик Мърфи реализираха по 12 точки.

Другия голям фаворит -  домакините от Испания, биха Иран с 90:60 в първата си среща. Пау Гасол водеше иберийците с 33 точки, а брат му Марк добави 15 и 10 борби. Играчите на Ла Фурия успяха в 50% от стрелбите си, а освен това спечелиха и борбата под двата коша с 42-31.

Останалите резултати от деня: Хърватия – Филипините 81:78, Украйна – Доминиканска република 72:62, Ангола – Южна Корея 80:69, Сърбия – Египет 85:64, Турция – Нова Зеландия 76:73, Словения – Австралия 90:80, Аржентина – Пуерто Рико 98:75, Бразилия – Франция 65:63, Литва – Мексико 87:74, Гърция – Сенегал 87:64.