Балкан (Ботевград) победи Лукойл Академик с 88:80 точки в Правец и изравни на 1:1 финалната серия в Националната баскетболна лига за мъже. Играе се до три успеха от пет мача. Следващият двубой е в сряда от 19.00 часа в Ботевград.

Днешната победа беше първа за Балкан срещу Лукойл Академик от 1-ви декември 2013 година насам. Възпитаниците на Влада Вукойчич водеха убедително през целия мач, като през втората четвърт имаха аванс от 16 точки - 36:20.

Балкан спечели първата част с 26:14, а на почивката водеше с 47:40. Баскетболистите от Ботевград имаха аванс от 7 точки пред вицешампионите в третата четвърт.

Три минути преди края разликата отново стана двуцифрена - 63:52 след тройка на Иван Лилов. След това Никола Драгович отбеляза седем последователни точки Лукойл за 63:59.

Преднината на Балкан беше намалена до 61:63, но нова тройка на Лилов направи резултата 66:61 след 30 минути. В началото на последните 10 минути "зелените" поведоха със 77:63 и до края удържаха аванса си.

Иван Лилов беше най-резултатен за Балкан с 24 точки. Павел Маринов добави 18 точки, а Педжа Стаменкович се отчете с 13 точки. Вукота Павич и Николай Върбанов записаха по 10 точки.

За Лукойл Академик Тери Смит вкара 14 точки. Христо Захариев и Димитър Димитров се отчетоха с по 13 точки, а Никола Драгович добави 9 точки.

Лукойл Академик - Балкан (Ботевград) - 80:88 (14:26, 26:21, 21:19, 19:22)

Лукойл Академик: Дий Браун 3, Христо Захариев 13, Крис Минков 7, Никола Драгович 9, Тенчо Банев 4 (Тери Смит 14, Александър Груев 5, Веселин Веселинов 4, Николай Грозев 0, Бруно Шундов 8, Димитър Димитров 13)

Балкан: Педжа Стаменкович 13, Иван Лилов 24, Павел Маринов 18, Вукота Павич 10, Николай Върбанов 10 (Мартин Маринов 7, Цветослав Острев 0, Димитър Маринчешки 0, Милан Милованович 6, Николай Маринов 0)