Лукойл Академик спечели 13-ата си титла в последните 14 години в баскетболното първенство, след като победи с 86:81 като гост Балкан и затвори серията с 3-0 победи.

Мачът бе оспорван и домакините водеха през повечето време, но в края класата на Студентите си каза думата и така тимът от Ботевград ще трябва да изчака още първата си титла от 1989-а година.

Иначе играчите на Балкан започнаха вдъхновено и в средата на първата част дръпнаха с 15:5 благодарение на активни действия. След това обаче Студентите се подобриха и след първия период изоставаха само със 17:21.

Тимът от Ботевград продължи да действа агресивно, а стрелбата отдалеч вървеше и в средата на втората част разликата отново скочи до 44:30. Лукойл обаче не се стресна и отговори със 7 точки поред, като на почивката изоставаше едва с 42:47.

В третата част авансът на Балкан се запази и отново мина границата от 10 точки, благодарение най-вече на Острев, който в един момент вкара 3 бързи тройки. Но гостите не загубиха присъствие на духа и след 9 поредни точки в края изравниха при 66:66 преди последната част.

В нея Лукойл дръпна със 75:71 и макар и след това да се стигна до равенство при 77:77 и 79:79, Академик отбеляза 6 поредни точки, с които си осигури триумфа. Най-полезни за победителите се оказаха влезлите от пейката Павлин Иванов и Крис Минков, които се отчетоха с 20 и 19 точки, а Желко Шакич добави 14 и 10 борби. Предимството при овладените топки за гостите от 40-26 също оказа сериозно влияние.