Голдън Стейт отново е шампион в НБА, а основната причина за това е Кевин Дюрант, който наниза 39 точки и изведе тима до победа над Кливланд със 129:120 и победа във финалната серия с 4-1.

Така Уориърс си върнаха титлата, която загубиха миналия сезон и взеха реванш срещу Кавалиърс. Това е пети триумф за организацията и втори в последните 3 години.

Стеф Къри също бе много силен, а и Андре Игуодала се включи отлично. Леброн Джеймс отново бе на висота, но Кливланд не успя да повтори представянето си от предишния двубой и слезе от трона.

Кливланд започна силно мача и успя да поведе с 20:12 след добра игра на Леброн и Кайри. Домакините успяха да отговорят след пробиви на Къри и точна стрелба на Дюрант, но първия период все пак приключи при 37:33 за гостите.

Гостите се откъснаха с 8 точки в началото на втората част преди да последва изумителна серия на Уориърс с 21:2 и те поведоха с 54:43. Кавалиърс бяха в шок и разликата скочи до 17 точки преди Джей Ар Смит да вкара две важни тройки в последната минута на първото полувреме и така домакините водеха с 71:60.

В третата част Кавалиърс продължиха да играят добре и разликата бързо падна под 10 точки. Кевин Дюрант опитваше да държи Голдън Стейт с аванс, но Кавалиърс не се отказваха, а Смит отново вкара ключова тройка и разликата бе само 98:93 преди последната част.

Тя падна до 3 точки след кош на Джеймс, но Дюрант и Игуодала вдигнаха аванса на 8. След два страхотни паса на домакините и две забивки преднината стана 112:102. След това Дюрант отново имаше ключови изяви, а и Къри напомни за себе си с няколко пробива и авансът остана двуцифрен, въпреки усилията на Леброн Джеймс.

Тройка с нарушение на Смит приближи Кавалиърс до 113:124, но забивка на Игуодала реши всичко и мачът просто се доиграваше, тъй като разликата бе 11 точки. Страхотна тройка на Къри в края окончателно вдигна феновете на крака.

Стеф завърши с 34 точки и 10 асистенции, а Игуодала добави 20 от пейката. За гостите Леброн Джеймс се отчете с 41 точки, 13 борби и 8 асистенции, Кайри Ървинг добави 26, Джей Ар Смит реализира 25, но Кевин Лав вкара само 6.

Дюрант логично бе избран за МВП на финалите, след като завърши серията със средно 35,2 точки при стрелба от игра 56%, 8,4 борби, 5,4 асистенции, 1,6 чадъра и 1 открадната топка на мач.

Голдън Стейт – Кливланд    129:120 (4-1 в серията)
33:37, 38:23, 27:33, 31:28
УОРИЪРС: Грийн 10, Дюрант 39, Пачулия, Къри 34, К. Томпсън 11 (Уест 4, Барнс, Игуодала 20, Маккоу 6, Ливингстън 5)
КАВАЛИЪРС: Лав 6, Джеймс 41, Т. Томпсън 15, Ървинг 26, Смит 25 (Джеферсън 4, Дерон Уилямс, Шъмпърт, Корвър 3)