Байерн Мюнхен разби Борусия Дортмунд с 3:0 в дербито на 14-ия кръг в германската Бундеслига, което се игра на стадион "Сигнал Идуна Парк". Така баварците сложиха край на серията от 6 поредни шампионатни мача без победа срещу големия си противник.

По ирония на съдбата доскорошният идол на ултрасите на Борусия Марио Гьотце откри резултата, само десет минути след като влезе като смяна през второто полувреме.

Дребосъкът получи подаване от Томас Мюлер и въпреки опеката на четирима съперникови футболисти нанесе кинжален удар с върха на обувката си, матирайки Вайденфелер. Гьотце отказа да изрази радостта си, въпреки бурните освирквания към него от трибуните.

След няколко сериозни пропуска на Дортмунд след това гостите вкараха нови два гола, в рамките само на две минути. Първо Робен удвои след чудесен пас на Тиаго, а после Мюлер се разписа след пас на Лам отдясно.

Байерн събра 35 точки след победата, а Дортмунд остана с 28 пункта и се смъкна на трето място, изоставайки с три точки зад втория Байер Леверкузен.

Срещата започна с лек натиск на Байерн, но пък първата сериозна акция бе за домакините. Якуб Блашчиковски отправи прострелно центриране към Роберт Левандовски, който си спря добре и стреля от движение с левия крак, от близо пет метра. Топката обаче мина над вратата!

На отсрещната врата силен удар на Хави Мартинес бе блокиран, а след това Ариен Робен бе затворен от двама футболисти на противника, в желанието си да стигне до топката в наказателното поле.

Постепенно страстите се поуспокоиха. Играта се водеше предимно в половината на Борусия, но експерименталната защита на Юрген Клоп удържаше набезите на баварците. Тони Кроос опита изстрел от движение, но топката мина на няколко метра покрай лявата греда.

Отлична многоходова комбинация между Гроскройц, Блашчиковски и Левандовски даде възможност на първия да центрира отдясно и той потърси свой съотборник в малкия пеналт. Мануел Нойер обаче излезе в точния момент и пресече подаването. Малко след това шут на Блашчиковски бе блокиран от бранител.

В средата на първото полувреме Роберт Левандовски показа страхотен поглед върху играта, пускайки вдясно към Блашчиковски. Вторият заложи на шут с левия крак, но отново бе блокиран. После Мхитарян прехвърли защитата на Байерн и също намери Блашчиковски, който остави за Гроскройц, но Борусия спечели само корнер.

Това бяха минутите, в които Дортмунд се съвзе след плахото начало и надигра европейския първенец в средата на терена, но защитата на гостите действаше на изключително високо ниво.

Все пак защитният вал на Байерн се пропука след близо половин час игра, когато Марко Ройс се отскубна напред, но скъси ъгъла си и Мануел Нойер успя да отрази свирепия изстрел с левия крак на острието.

Последваха две опасни положения пред вратата на домакините. Първо Марио Манджукич засече ефектно от воле подаване отдясно, но Роман Вайденфелер изби, а след това стражът хвана удара от движение на Томас Мюлер.

След подновяването на играта Свен Бендер центрира меко към Роберт Левандовски, който изпревари Мануел Нойер, докосвайки топката леко с глава. Въпреки това ударът на поляка се оказа неточен. На отсрещната врата Томас Мюлер отигра с петичка, но без успех.

В 56-тата минута на терена за Байерн се появи доскорошният идол на феновете на Борусия Марио Гьотце, който бе посрещнат с бурни освирквания от зрителите по трибуните. Влезлият като резерва в средата на втората част Тиаго Алкантара шутира силно, но неточно от дистанция.

Точно 10 минути след като се появи на терена Марио Гьотце причина болка на ултрасите на Борусия Дортмунд, защото откри резултата от петнайсетина метра. Той получи подаване от Томас Мюлер, спря си покрай четирима футболисти на противника и бе безпощаден с десния крак, пращайки топката в долния ляв ъгъл. Интересното е, че халфът отказа да изрази радостта си, въпреки освиркванията към него.

Малко след това Хенрих Мхитарян пропусна страхотна възможност да изравни резултата. Той получи след центриране отдясно и останал сам срещу Нойер, реши да завърши сам, вместо да подаде към свой съотборник. Стражът на баварците успя да спаси своите, намесвайки се блестящо.

В 73-тата минута защитата на Байерн отново се огъна. Този път Марко Ройс се разходи пред наказателното поле, нагласи топката на левия си крак и отправи свиреп изстрел, при който топката влизаше точно в долния десен ъгъл. Мануел Нойер обаче се хвърли и отново спаси мюнхенци.

Домакините продължиха да атакуват и този път Кевин Гроскройц заложи на силен удар от голямо разстояние, но отново Мануел Нойрер бе застанал на правилното място.

В 85-тата минута Байерн наказа своите домакини за пропуските. Тиаго Алкантара "хвърли" прекрасен 30-метров пас към Ариен Робен, който спринтира, навлезе в наказателното поле и майсторски прехвърли Роман Вайденфелер.

Само няколко секунди след това Байерн вкара и трети гол срещу грохналия си противник. Робен развинти защитата на Борусия, пусна вдясно към Лам, който намери Томас Мюлер. От близо десетина метра Мюлер прати топката в мрежата.

Статистиката в края на мача показа 10:7 удара в полза на Байерн Мюнхен, който владееше топката в 56% от игровото време.

Борусия Дортмунд - Байерн Мюнхен  0:3

0:1  Марио Гьотце - 66'

0:2  Ариен Робен - 85'

0:3  Томас Мюлер - 87'

Дортмунд: Вайденфелер, Сократис, Фридрих, Гроскройц, Дурм, Бендер (Пишчек - 79'), Шахин, Блашчиковски (Обамеянг - 71'), Мхитарян (Хофман - 71'), Ройс, Левандовски

Байерн: Нойер, Боатенг (Тиаго Алкантара - 64'), Данте, Рафиня (ван Буйтен - 79'), Алаба, Мартинес, Робен, Лам, Кроос, Мюлер, Манджукич (Гьотце - 56')