Байерн Мюнхен обърна Борусия Дортмунд, печелейки с 2:1 дербито на десетия кръг в германската Бундеслига, състояло се на стадион "Алианц Арена".

Двата тима изиграха спиращо дъха първо полувреме, което започна с греда на Робен, а после Мхитарян разтресе десния страничен стълб. Половин час след началото Марко Ройс откри резултата след центриране на Обамеянг, а сериозни пропуски направиха Обамеянг, Мюлер и Робен.

В началото на втората част доскорошният футболист на Борусия Роберт Левандовски също пропусна сам срещу вратаря, но в 72-та минута поправи грешката си, изравнявайки резултата. Пет минути преди края Байерн сътвори пълен обрат, когато Робен вкара дузпата, отсъдена за нарушение на Суботич срещу Рибери.

Байерн събра 24 точки на върха, докато Борусия вече е в зоната на изпадащите след петата си поредна шампионатна загуба. Тимът на Юрген Клоп има едва седем пункта на сметката си.

Баварците сложиха край на серията си от четири поредни мача за първенство без успех над Борусия на свой терен, в които имаха само едно равенство.

Двата тима се захапаха здраво от самото начало и още до деветата минута си размениха по един сериозен изстрел, нацелвайки гредите. Ариен Робен получи хубаво подаване с петичка от Филип Лам и бомбардира вратата на противника. Вайденфелер изби инстинктивно, а после топката нацели напречната греда. Малко по-късно холнадецът би покрай целта.

Борусия отговори подобаващо и след хубав пробив Хенрих Мхитарян отправи страховит снаряд, при който Нойер не мръдна. За негово щастие кълбото се отби в десния страничен стълб. При следващата акция на вицешампионите Марко Ройс би над целта.

Малко преди да изтече четвърт час игра Джером Боатенг изведе Томас Мюлер зад защитата с параболично подаване. Мюлер все пак успя да нацели топката от въздуха, но тя мина вдясно от вратата. Германецът стреля още веднъж от въздуха, но Роман Вайденфелер не бе затруднен от ефектната му странична ножица.

Играта временно беше спряна, защото стражът на Борусия нацели главата на Мхитарян отблизо, в опит да изрита топката дълбоко в половината на противника. В средата на първото полувреме пробивният Робен отново намери коридор за стрелба и загря ръкавиците на Вайденфелер, който беше принуден да отбива.

Преди да изтече половин час игра Борусия създаде най-чистото положение в сблъсъка. Пиер-Емерик Обамеянг беше изведен от Хенрих Мхитарян и остана сам срещу Мануел Нойер, но вратарят спаси.

Само няколко секунди след това обаче Обамеянг изкупи греха си. Той получи от Кагава и се изстреля по дясното крило, след което центрира в наказателното поле. Там Марко Ройс надскочи Меди Бенатия и забоде кълбото в долния ляв ъгъл, слагайки край на серията на Нойер от 690 поредни минути без допуснато попадение в Бундеслигата.

Байерн се втурна да изравнява и притисна съперника си. Робен опита прострелно центриране, но без успех. Мюлер засече с глава и Вайденфелер трябваше да отбива, а шутът на Хуан Бернат по диагонала профуча покрай дясната греда.

В 38-та минута Робен пусна пас по конец към Томас Мюлер от дълбочина, но Вайденфелер скъси ъгъла и успя да спаси сигурно попадение. Робен можеше да изравни, но реши да финтира и ударът му беше отклонен. На отсрещната врата Шинджи Кагава би над целта.

Байерн започна по-добре след почивката, но снарядът на Чаби Алонсо срещна тялото на съперников футболист и не затрудни Вайденфелер. Робен шутира точно, но доста слабо и вратарят на гостуващия тим отново улови. При първата възможност за Борусия след паузата Обамеянг опита нещо средно между удар и центриране, пращайки кълбото в трибуните.

Бившият футболист на дортмундци Роберт Левандовски бе оставен напълно непокрит в пеналта и дори имаше време да си спре на гърди след центриране отдясно, но Вайденфелер спаси с крак сигурно попадение във вратата си.

Шинджи Кагава пък обра аплодисментите с виртуозно изпълнение, при което пое с гръб към вратата след пас на Ройс, завъртя се и стреля светкавично, но не уцели вратата. След това Нойер се намеси и пресече прострелното центриране на Обамеянг.

В средата на второто полувреме Меди Бенатия взе топката от главата на Мюлер, но не успя да уцели вратата от близко разстояние. В 66-тата минута пък Робен отправи удар №20 към вратата на гостите, но стражът на "жълто-черните" улови спокойно.

Двайсетина минути преди края на редовното време Байерн изравни. Суботич пресече подаване на противника, но заложи топката за Левандовски, който я прати в долния десен ъгъл с безпощаден изстрел с левия крак.

Байерн натика опонента си в неговата половина и Вайденфелер трябваше да се намесва при шута на Мюлер. Влезлият като резерва Клаудио Писаро финтира защитник и опита да преодолее стража на гостите, но без успех.

В 84-тата минута Суботич не успя да изчисти напред, хвана Франк Рибери за ръката и реферът отсъди дузпа след падането на французина. Ариен Робен застана зад бялата точка и не сбърка, пращайки Вайденфелер в другия ъгъл. До края не се случи нищо интересно и мюнхенци записаха седми успех в Бундеслигата този сезон.

Байерн Мюнхен - Борусия Дортмунд  2:1

0:1  Марко Ройс - 31'

1:1  Роберт Левандовски - 72'

2:1  Ариен Робен - 85', дузпа

Байерн: Нойер, Бенатия, Боатенг, Алаба, Бернат, Лам, Алонсо, Робен, Гьотце (Рибери - 70'), Мюлер (Писаро - 81'), Левандовски (Роде - 88')

Дортмунд: Вайденфелер, Сократис, Хумелс (Суботич - 46'), Дурм, Пишчек, Бендер, Кел, Мхитарян, Кагава (Гроскройц - 71'), Ройс, Обамеянг (Рамос - 81')