Байерн Мюнхен - Реал Мадрид е големият гвоздей на четвъртфиналите на Шампионската лига. Носителите на общо 16 трофея в турнира имат паметни срещи помежду си.

Статистиката показва, че класиките между двата клуба са като мачове на легенди в свръхтежка категория в бокса - агресивна размяна на крошета, зрелищни сблъсъци и огромна наслада за феновете на спорта.

До момента най-успешните клубове в Германия и Испания са изиграли цели 22 мача в КЕШ/Шампионска лига, а баварците имат предимство от 11:9 победи. Равенствата са само две - два пъти по 1:1.

Всичко започва през 1976 година, когато по пътя към трофея Байерн елиминира Реал на полуфиналите с общ резултат 3:1, за да повтори упражнението на същата фаза през 1987 година с общ резултат 4:2.

Мадридчани си връщат на следващата година и изхвърлят баварците на четвъртфиналите с общ резултат 4:3. Интересното е, че в първия мач Байерн дръпва до 48-ата минута с 3:0, но печели само с 3:2.

Следващата им среща е през сезон 1999/2000, когато Байерн бие Реал 3 пъти в 4 срещи (две от тях в групите), вкарва общо 10 гола на противника си, но отпада на полуфиналите.

Баварската вендета идва още на следващата година, когато момчетата на Отмар Хитцфелд печелят и в двата полуфинални мача, за да покорят Европа по-късно.

През 2002 и 2004 година Реал си връща и елиминира противника си на 1/4-финал и 1/8-финал, но през 2007 година Байерн си отмъщава. В Реванша Рой Макай вкарва най-бързия гол в историята на Шампионската лига.

Баварците печелят с дузпи полуфиналната двойка през 2012 година, след две домакински победи по 2:1, но сладкото отмъщение на "белия балет" идва две години по-късно, когато Реал бие в двата мача и за първи път печели насред Мюнхен (4:0).

Преди въпросния мач Реал има 1 равенство и цели 9 поражения от 10 мача в Мюнхен. Байерн пък има 2 победи и едно равенство в 11 мача на мадридска земя срещу този опонент.

Любопитното е, че в 5 от десетте случая, в които двата клуба излизат един срещу друг на елиминации, победителят взима купата. Два пъти това се случва на германците (1976 и 2001 година) и три пъти на испанците (2000, 2002 и 2014 година).