Байерн Мюнхен разби Борусия Дортмунд безапелационно с 4:1 в дербито на 28-ия кръг на германската Бундеслига, играно на стадион "Алианц Арена".

Шампионите откриха рано-рано чрез Франк Рибери, а в десетата минута Роберт Левандовски удвои от пряк свободен удар.

В средата на първата част Рафаел Герейро върна интригата с невероятен снаряд, но малко след почивката Ариен Робен върна аванса от два гола на баварците. Холандецът демонстрира фирменото си изпълнение - навлизане в пеналта отдясно и безупречна стрелба в левия ъгъл.

В средата на втората част Левандовски вкара от дузпа и сложи точка на спора. Лидерът Байерн Мюнхен събра 68 точки и води с десет пред втория РБ Лайпциг, а Борусия Дортмунд остава на четвърта позиция с 50 пункта.

Срещата започна с мълниеносна контраатака на Борусия и Осман Дембеле отправи първи изстрел след едва сто секунди, но кълбото прелетя доста покрай левия страничен стълб.

Отговорът на шампионите беше брутален, защото Франк Рибери откри резултата две минути след това. Французинът получи много добро подаване от Филип Лам в наказателното поле и с перфектен шут от движение препарира Бюрки.

В десетата минута Роберт Левандовски удвои преднината на баварците. Полякът завъртя топката над стената и не остави шансове на Бюрки. В случая обаче швейцарският вратар има оправдание, защото Дембеле залегна страхливо и остави кълбото да мине точно над главата му.

Падналият в тежък нокдаун Дортмунд можеше да получи трето тежко кроше във фаталната 13-а минута, но диагоналният снаряд на Робен профуча на метър покрай гредата. Не след дълго холандецът отправи още един много силен и неточен удар.

Последва неточен шут на Рафаел Герейро, но малко по-късно португалецът се реваншира и вкара невероятно попадение. той получи подарък от лошото изчистване на Артуро Видал и буквално закова кълбото в горния ляв ъгъл със свиреп снаряд.

Рурци отново атакуваха, но този път Сократис стреля неточно. Преди да изтече половин час игра баварците сътвориха бърза контра, но Ариен Робен се полакоми и спечели само корнер, след като Бюрки се намеси при шута му. Малко преди почивката Левандовски шутира покрай гредата.

Второто полувреме започна като първото - с бърза акция на "жълто-черните". Този път Обамеянг се озова отдясно и стреля силно, но намери външната част на мрежата.

Ситуацията се повтори, защото малко след това Байерн наказа пропуска на своя противник и вкара трето попадение. Ариен Робен слаломира между трима футболисти на противника и заби топката с марковото си изпълнение в обратния ъгъл!

В средата на второто полувреме отново Робен можеше да се разпише, но този път въртеливият му изстрел не намери очертанията на вратата. Борусия отвърна с извеждащо подаване за Обамеянг, който се отскубна от защитата, но нанесе слаб удари и Боатенг изби пред голлинията.

Веднага след това Байерн контраатакува и спечели дузпа, маркирана за нарушение на Бюрки срещу Левандовски. Вратарят излезе и беше финтиран от поляка, който дори стъпи върху крака му. Нарушеният му баланс обаче даде основание на рефера Фриц да посочи бялата точка и потърпевшият не сбърка.

Четвърт час преди края на редовното време изключително активният Робен изведе Джошуа Кимих в коридор и влезлият малко преди това на терена младок копна технично, но намери външната част на мрежата.

Пет минути преди края на редовното време Артуро Видал отправи ефектен удар от въздуха, но не успя да уцели вратата. При една от редките възможности за гостите през втората част Пулишич стреля точно, но Улрайх се намеси и спаси.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/tkzWGnk6QH8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/w5OA1iBkgIk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Байерн Мюнхен - Борусия Дортмунд 4:1

1:0 Франк Рибери - 4'
2:0 Роберт Левандовски - 10'
2:1 Рафаел Герейро - 20'
3:1 Ариен Робен - 49'
4:1 Роберт Левандовски - 68', дузпа

Байерн Мюнхен: Улрайх, Мартинес (Хумелс - 79'), Боатенг, Алаба, Лам, Алонсо, Видал, Тиаго, Робен, Рибери (Коста - 74'), Левандовски (Кимих - 72')

Борусия Дортмунд: Бюрки, Сократис, Бартра, Гинтер, Паслак, Кастро (Роде - 46'), Герейро (Мерино - 69'), Шмелцер, Пулишич, Дембеле (Мор - 59'), Обамеянг