Борусия Дортмунд победи Олимпик Марсилия без проблеми с 3:0 в двубой от група "F" на Шампионската лига, който се игра на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Домакините стартираха срещата доста ентусиазирано и откриха резултата след чудесна многоходова акция, в основата на коята бяха Ройс и Мхитарян. Ерик Дурм намери Левандовски на празна вратата и полякът се разписа.

Малко след почивката европейският клубен вицешампион стигна до второ попадение след груба грешка на Манданда, който не прецени добре центрирането на Марко Ройс.

Десетина минути преди края на мача Борусия получи право да изпълни дузпа заради нарушение срещу Ройс. Левандовски застана зад бялата точка и не сбърка.

След победата Борусия Дортмунд събра три точки, колкото има и Наполи. Арсенал е на върха с пълен актив от шест пункта, докато Олимпик Марсилия е без нито една точка.

Срещата стартира със свиреп изстрел от дистанция на Марко Ройс, който обаче не успя да уцели вратата на френския отбор. Малко след това Ройс шутира силно с левия крак извън наказателното поле и този път Манданда се намеси блестящо.

Гостите имаха претенции за дузпа при подаване към Халифа, който бе спрян от Ерик Дурм в наказателното поле, но реферът даде знак играта да продължи.

В 19-тата минута "жълто-черните" откриха резултата след мълниеносна контра. Марко Ройс получи отляво от дълбочина, напредна и намери Хенрих Мхитарян в наказателното поле. Арменецът пусна към Ерик Дурм, който на своя страна чукна към напълно непокрития Роберт Левандовски, който вкара на празна врата.

Веднага след това домакините пропуснаха до нанесат своя втори удар. Кевин Гроскройц се изстреля отдясно и подаде към Левандовски, който би от близко разстояние, но Манданда спаси своите, подлагайки левия си крак.

Французите все пак показаха зъби и Пайе отправи силен изстрел извън наказателното поле, но Мич Лангерак бе на мястото си. След това Хенрих Мхитарян стреля неточно при поредния удар на домакините.

Нури Шахин реши да опита късмета си с фалцов шут с левия крак от около 25 метра, но топката не затрудни заелия добра позиция Манданда, който улови спокойно. Малко след това Марко Ройс също загря ръкавиците на съперниковия страж.

В 43-тата минута Роберт Левандовски вкара топката, отново на празна врата. Попадението обаче правилно бе отменено, тъй като Матс Хумелс се оказа в положение на засада, малко преди да свали с глава към поляка.

След подновяването на играта Борусия Дортмунд набързо удвои преднината си. Марко Ройс застана зад топката при пряк свободен удар от около 25 метра. Острието заложи на прострелно центриране, при което Матс Хумелс се извиси над всички, но не игра с топката. Манданда нямаше добра видимост и допусна лековат гол.

Марсилия се опита да изнесе играта в по-предни позиции, но това отвори повече пространства за домакините. Левандовски намери Дурм отляво и последният стреля в долния десен ъгъл, но Манданда спаси. После Обамеянг би над вратата след солова акция, а след час игра същото стори Мхитарян.

В средата на второто полувреме Марко Ройс шутира много разочароващо над вратата на противника, а след това Пиер-Емерик Обамеянг не успя да намери свой съотборник след пробив отдясно. Нури Шахин отправи точен, но слаб удар с глава след центриране на Ройс от корнер.

В 79-тата минута Марко Ройс  се измъкна от защитата на Олимпик и бе спънат от Н'Кулу. Реферът правилно посочи бялата точка и Роберт Левандовски бе безпощаден, реализирайки дузпата със силен изстрел в средата.

Имбула опита удар на отчаянието, прелетял над вратата на Борусия. На отсрещната врата Манданда парира тупалка на Нури Шахин.

След категоричната победа тази вечер Борусия Дортмунд си върна на Марсилия за двете загуби в групите на турнира отпреди два сезона, когато Олимпик наниза цели шест гола във вратата на германците.

Борусия Дортмунд - Олимпик Марсилия  3:0

1:0  Роберт Левандовски - 19'

2:0  Марко Ройс - 52'

3:0  Роберт Левандовски - 79', дузпа

Дортмунд:  Лангерак, Хумелс, Суботич, Гроскройц, Дурм, Бендер, Шахин, Мхитарян (Сократис - 88'), Ройс (Хофман - 82'), Обамеянг (Блашчиковски - 71'), Левандовски

Марсилия:  Манданда, Фани, Н'Кулу, Мендес, Менди, Валбуена (Джордан Аю - 81'), Имбула, Ромао, Пайе (Лемина - 73'), Андре Аю, Халифа (Товен - 82')