Борусия Дортмунд постигна много важна победа с 2:1 като гост на Арсенал в мач от Група Ф на Шампионската Лига, игран на стадион "Емиратс" в Лондон.

Германците не надиграха "артилеристите", но се възползваха от две грешки на домакините и постигнаха победата.

Мхитарян откри в началото на първото полувреме за Дортмунд след като Аарън Рамзи загуби топката пред наказателното си поле.

Пет минути преди почивката Оливие Жиру изравни резултата. През второто полувреме Арсенал натисна, но Санти Касорла имаше малшанс да удари гредата. Така Борусия се възползва и при една от редките атаки в 82-та минута Роберт Левандовски донесе победата на германците.

С това тимът на Юрген Клоп постигна много важна победа и се изравни по точки с Арсенал и Наполи. "Артилеристите" пък не можаха да зарадват мениджъра си Арсен Венгер с победа за 64-годишния му рожден ден.

Мачът започна на доста ниски обороти за възможностите на двата отбора, като очевидно никой не искаше да рискува да допусне грешка.

Първата интересна ситуация бе в 12-та минута когато Борусия имаше опасна контраатака и Марко Ройс се оказа на стрелкова позиция пред наказателното поле, но диагоналният му удар премина встрани от вратата.

В 16-та минута Борусия Дортмунд откри резултата след грешка на Арсенал. Аарън Рамзи игра индивидуално пред собственото си наказателно поле и това позволи на Ройс да му отнеме топката, след това Мхитарян получи пред наказателното поле с чисто пространство пред себе си и с мигновен удар в долния десен ъгъл на вратата преодоля Шчесни.

Пет минути по-късно нова индивидуална акция на Рамзи през центъра на терена създаде предпоставки за добра атака, но Киерън Гибс центрира неточно. В следващата атака на Арсенал Оливие Жиру се пребори с Шмелцер по крилото, а след това преодоля и Матс Хумелс точно на линията на наказателното поле, почти до аутлинията, но бе фаулиран. Домакините имаха претенции за дузпа, но съдията правилно отсъди нарушение. След центрирането пък Лоран Косиелни засече неточно с глава.

В 29-та минута Арсенал пропусна добро положение. Томаш Росицки пресече пас  в половината на Дортмунд и веднага даде параболично извеждащо подаване зад защитата за Уилшър. Той обаче не успя да овладее веднага топката и след това Вайденфелер го изпревари за нея.

Десетина минути по-късно домакините имаха ново добро положение. Оливие Жиру игра технично и проби по аутлинията в наказателното поле. Опитът му да поднесе встрани бе пресечен, но Росицки овладя топката пред наказателното поле и нанесе много опасен удар до страничната греда, който преодоля Вайденфелер, но Хумелс изби от голлинията.

Активната игра на Арсенал обаче продължи и пет минути преди почивката се стигна до изравняване. След бърза атака на домакините Саня отправи центриране от крилото, което нямаше да стигне до Жиру. Невен Суботич обаче практически асистира на французина, тъй като хем не успя да изчисти топката с шпагат, хем излъга Вайденфелер. Така Жиру изпревари вратаря, пресече топката и я заби на празна мрежа.

Подобно на първото полувреме и второто започна с предпазливи действия и на двата отбора. Едва в 55-та минута Дортмунд имаше нелоша атака, при която обаче Гроскройц центрира неточно по земя от границата на наказателното поле.

Арсенал имаше много леко териториално превъзходство, но без да създава особени опасности. Такава можеше да дойде след центриране от корнер, при което Пер Мертезакер засече с глава, Рамзи пресече топката и вкара отблизо, но съдията отсъди нарушение в атака на Косиелни точно преди удара на Мертезакер.

В 69-та минута "Артилеристите" блеснаха с типична изящна атака на едно докосване, при която Йозил бе изведен отдясно, поднесе назад към Санти Касорла пред наказателното поле, но неговият остър удар уцели сглобката на гредите.

Постепенно домакините увеличиха натиска и играта се пренесе изцяло в половината на германците. При една хубава атака Касорла получи топката пред наказателното поле, но в последния момент защитник се хвърли пред него и блокира удара му.

Борусия обаче се възползва от откритите пространства в половината на Арсенал и в 82-та минута вкара при контраатака. Гроскройц бе изведен отдясно и центрира към напълно опразнената зона, изоставена от Бакари Сяна и там Левандовски от въздуха засече в мрежата на Шчесни.

Арсенал - Борусия Дортмунд 1:2

0:1 Мхитарян 16