Борусия Дортмунд победи Майнц с 4:2 в среща от 31-ия кръг на германската Бундеслига, която се игра на стадион „Сигнал Идуна Парк”. Така Борусия си подпечата участието в групите на ШЛ и през следващия сезон.

„Жълто-черните” изиграха поредния си силен мач през последните седмици и можеха да вкарат поне още толкова голове. Те откриха резултата чрез Милош Йожич, но при попадението Оливер Кирх докосна топката с ръка.

Майнц изравни малко преди да измине четвърт час игра, след щастлив рикошет при шута на Оказаки, но веднага след това Левандовски изведе своите отново напред в резултата.

След почивката Оказаки вкара втория си гол след груба грешка на Шахин, но Пишчек набързо върна аванса на своите, реализирайки с глава. Десетина минути преди края на мача Бунгерт бе изгонен заради игра с ръка, а Ройс вкара отсъдената дузпа.

Дортмунд събра 64 точки и води с шест пункта пред третия Шалке, който има и мач по-малко. Майнц е седми с 47 точки и почти сигурно ще играе в Лига Европа през идния сезон.

Домакините започнаха доста устремено и още в третата минута Марко Ройс нацели лявата греда, след перфектно изпълнен пряк свободен удар.

В шестата минута Милош Йожич стреля от дистанция и топката се удари в ръката на Оливер Кирх, след което влезе във вратата на съперника. Въпреки протестите на гостите попадението беше зачетено.

Не бе изминал четвърт час игра от началото на мача, когато Шинджи Оказаки изравни резултата при първата добра атака на своя отбор. Той пробва силен удар от 18 метра, Матс Хумелс подложи крака си и излъга Лангерак.

Отговорът на домакините беше светкавичен. Нури Шахин напредна и подаде вляво към Хенрих Мхитарян, който намери непокрития в наказателното поле Роберт Левандовски. Полякът нямаше какво друго да стори, освен да мушне топката в мрежата.

Малко след това Левандовски спечели въздушния двубой срещу Бунгерт и остана сам срещу Кариус. Нападателят се опита да го финтира, но вратарят на гостуващия тим измъкна топката от краката му.

На отсрещната врата Чупо-Мотинг пропусна да изравни от дистанция, след като не нацели добре топката. Половин час след началото на мача Мали би над напречната греда.

В 36-тата минута Лукаш Пишчек центрира отдясно към Марко Ройс, чийто плътен удар от движение профуча покрай дясната греда. После Левандовски и Йожич комбинираха по чудесен начин, но шутът на първия не намери целта.

Веднага след почивката Борусия можеше да стигне до ново попадение след добрата комбинация между Марко Ройс и Роберт Левандовски. Ройс реши да финтира Кариус и вратарят открадна топката.

В 53-тата минута Шинджи Оказаки вкара втория си гол в мача, наказвайки много груба грешка на Нури Шахин. Турчинът върна слабо към Мич Лангерак и японецът Оказаки прие подаръка с усмивка, матирайки стража на домакините.

Малко след това Дортмунд стигна до пряк свободен удар, изпълнен от Ройс. Той центрира топката в наказателното поле и от дванайсет метра Лукаш Пишчек нанесе безпощаден удар с глава.

След час игра домакините имаха претенции за дузпа срещу Левандовски, заради побутване на Новески, но реферът даде знак играта да продължи. Малко по-късно Кариус спаси шут на полския национал. В средата на второто полувреме пред Левандовски се откри възможност да стреля с глава, но Кариус внимаваше. После полякът нацели напречната греда след удар с глава.

В 78-та минута се стигна до дузпа в полза на домакините. Бунгерт спря с ръка удара на Левандовски отдясно и реферът правилно показа червен картон на футболиста на Майнц. Марко Ройс застана зад бялата точка и реализира отсъдената дузпа.

В последните минути на срещата Кариус спаси удар от удобна позиция на Обамеянг, а на отсрещната врата Чупо Мотинг би неточно.

Борусия Дортмунд – Майнц  4:2

1:0  Милош Йожич – 6’

1:1  Шинджи Оказаки – 14’

2:1  Роберт Левандовски – 18’

2:2  Шинджи Оказаки – 53’

3:2  Лукаш Пишчек – 56’

4:2  Марко Ройс – 79’, дузпа

Червен картон: Бунгерт (Майнц) – 78’

Дортмунд:  Лангерак, Хумелс, Сократис, Дурм, Пишчек, Кирх, Шахин, Йожич (Хофман – 81’), Мхитарян (Гроскрйц – 80’), Ройс (Обамеянг – 83’), Левандовски

Майнц:  Кариус, Новески, Бунгерт, Поспел, Бел (Паркър – 46’), Гайс, Мориц (Залер – 46’), Диас, Мали (Коо – 75’), Чупо Мотинг, Оказаки