Борусия Дортмунд изигра един от най-силните си мачове през сезона, надигравайки Шалке по категоричен начин с 3:0 в дербито на 23-ия кръг на германската Бундеслига.

Момчетата на Юрген Клоп имаха тотално превъзходство на своя стадион "Сигнал Идуна Парк", но Пиер-Емерик Обамеянг направи два фрапантни пропуска, а Марко Ройс разтресе напречната греда.

Бетонът на Роберто Ди Матео издържа почти до края, но Борусия вкара два гола в рамките на по-малко от две минути. Първо Пиер-Емерик Обамеянг се реваншира за двата си пропуска преди почивката, а после Мхитарян се отпуши след центриране на Гюндоган. Обамеянг отпразнува попадението си с маска на Батман, а Марко Ройс влезе в ролята на Робин.

Пет минути преди края на редовното време вратарят Веленройтер се смути от Марко Ройс, който му отне топката и вкара без проблеми на празна врата.

След четвъртата си поредна победа в първенството Борусия събра 28 точки и се изкачи до девето място. Шалке е пети с 35 пункта.

Още в третата минута се стигна до невероятен пропуск на домакините. Пиер-Емерик Обамеянг беше изведен от Шинджи Кагава сам срещу Веленройтер, но габонецът стреля право в тялото на младия вратар.

Малко след това защитата на Борусия допусна поредното разсейване, неуспявайки да изнесе топката. Боатенг пробва атрактивно изпълнение, но изстрелът му мина встрани от лявата греда. На отсрещната врата Нури Шахин би с левачката, но Веленройтер бе на мястото си.

Четвърт час след началния съдийски сигнал Марко Ройс изправи зрителите на крака с невероятно изпълнение от въздуха с левия крак, но топката профуча покрай целта. После Веленройтер излезе неразчетено и бе прехвърлен от Кагава, но японецът не уцели вратата. Последва удар на Мхитарян, но стражът се намеси.

В средата на първата част се стигна до нов фрапантен пропуск на Обамеянг. Той получи подаване от Ройс, който залъга вратаря, но африканският нападател уцели застаналия пред него Матия Настасич! После Ройс отправи техничен шут, но вратарят изби с върха на пръстите си, за да улови последвалия удар с глава на Шахин.

"Жълто-черните" продължиха да доминират, но на два пъти Марко Ройс нямаше късмет. Прекрасен негов изстрел срещна главата на Нойщедтер, а после топката се отби в напречната греда. При една от следващите атаки на Борусия Ройс слаломира покрай няколко противникови играчи, но би покрай лявата греда.

Борусия продължи да диктува темпото след подновяването на играта, а нов изстрел на Ройс мина покрай вратата. Шахин изведе Ройс отдясно и крлилото излъга Хьоведес, след което Веленройтер спаси сигурно попадение. Гюндоган също пробва късмета си, но без успех.

В средата на второто полувреме Мхитарян изникна на добра позиция, но малкият ъгъл не му позволи да изненада Веленройтер, който се намеси добре срещу арменеца и малко по-късно.

Четвърт час преди края на редовното време Марко Ройс отправи истински снаряд от фаул, но младият вратар на "миньорите" се намеси блестящо.

В 78-та минута Борусия най-после успя да разбие бетона на Роберто ди Матео. След щастлив рикошет при пас на Мхитарян топката стигна у Обамеянг, който реализира изкусна с помощта на страничната греда. Габонецът облече мини-костюм на комиксовия герой Батман за да отпразнува попадението си, а Марко Ройс влезе в ролята на Робин.

Минута след това Дортмунд нанесе нов удар след невероятна атака. Обамеянг пусна вдясно към Гюндоган, който центрира остро към далечната греда. Там Хенрих Мхитарян протегна крака си и прати кълбото в мрежата!

В 86-тата минута младият Веленройтер се притесни при върната към него топка, забави се и позволи на Марко Ройс да му я отнеме, като крилото вкарва подобен гол в трети мач през този месец. До края не се случи нищо интересно и така Борусия изкова напълно заслужена победа.

Борусия Дортмунд - Шалке  3:0

1:0  Пиер-Емерик Обамеянг - 78'

2:0  Хенрих Мхитарян - 79'

3:0  Марко Ройс - 86'

Дортмунд: Вайденфелер, Суботич, Хумелс, Шмелцер, Кирх, Шахин (Кел - 87'), Гюндоган (Бендер - 83'), Мхитарян, Кагава (Блашчиковски - 76'), Ройс, Обамеянг

Шалке: Веленройтер, Хьоведес, Настасич, Нойщедтер, Учида, Аого, Фукс, Хьогер, Боатенг (Барнета - 64'), Чупо-Мотинг, Хунтелаар

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/-emdFWEVo9o" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

<div id="fb-root"></div><script>(function(d, s, id) {  var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];  if (d.getElementById(id)) return;  js = d.createElement(s); js.id = id;  js.src = "//connect.facebook.net/bg_BG/all.js#xfbml=1";  fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script><div class="fb-post" data-href="https://www.facebook.com/BVB/posts/1096005387078107:0" data-width="466"><div class="fb-xfbml-parse-ignore"><a href="https://www.facebook.com/BVB/posts/1096005387078107:0">Публикувай</a> от <a href="https://www.facebook.com/BVB">Borussia Dortmund</a>.</div></div>