Борусия Дортмунд съсипа Байер Леверкузен с 3:0 в мач от петия кръг на германската Бундеслига, игран на стадион "Сигнал Идуна Парк".

Момчетата на Томас Тухел бяха по-добрият отбор от началото до края и откриха резултата чрез Йонас Хофман в средата на първото полувреме.

Малко преди да изтече един час игра Шинджи Кагава удвои преднината на "жълто-черните" след продължителна атака.

Петнайсетина минути по-късно Пиер-Емерик Обамеянг направи резултата класически, реализирайки отсъдената за нарушение срещу Гинтер дузпа. Така габонецът се изравни с Томас Мюлер (по шест гола) на върха на голмайсторската листа в първенството.

След петата си поредна победа Борусия Дортмунд се върна на върха в класирането с пълен актив от 15 точки, докато Байер е чак 13-и с шест пункта на сметката си.

Борусия започна по-агресивно и отправи първия удар в мача. Пиер-Емерик Обамеянг получи в наказателното поле и върна към Хенрих Мхитарян, чийто удар мина над напречната греда.

Постепенно Дортмунд оказа натиск и създаде няколко много опасни положения. Преди да изтече четвърт час игра Мхитарян напредна, залъга двама бранители и изстреля страховит снаряд в горния десен ъгъл, но Бернд Лено спаси по феноменален начин.

Последва нова бърза акция, при която топката беше подавана с бързи и къси пасове в наказателното поле на гостите, но Илкай Гюндоган опропасти атаката с доста неточен и слаб удар по земя. После Хофман получи великолепна възможност, но се забави, а Лено блокира с крак шута му.

В 19-ата минута Йонас Хофман се реваншира, откривайки резултата. Той беше намерен с невероятен далечен диагонален пас от Шинджи Кагава, размина излезлия напред Лено и прати топката в долния ляв ъгъл.

Малко след това защитата на домакините проспа извеждащо подаване към Хавиер Ернандес, който се озова очи в очи с Роман Бюрки. Вратарят излезе и очевидно уплаши Чичарито, който копна доста далеч от вратата...

Беше изминал половин час от началото на мача, когато Гинтер центрира отдясно и Обамеянг пропусна в наказателното поле за Мхитарян. Арменецът стреля силно от движение, но Лено улови.

На отсрещната врата Щефин Кислинг задържа пред наказателното поле и подаде вдясно на връхлитащия Кевин Кампъл. Доскорошният футболист на Борусия шутира моментално, но Бюрки спаси.

В началото на второто полувреме младокът Юлиан Вайгъл изведе Пиер-Емерик Обамеянг на чудесна позиция и нападателят стреля с Таа на гърба си, но Лено парира. На отсрещната врата пък Чичарито отново остана очи в очи с Бюрки, но стражът спаси.

Малко преди да изтече един час игра Борусия удвои аванса си напълно заслужено след продължителна многоходова акция. Гюндоган подаде към Мхитарян, който намери Шинджи Кагава в наказателното поле. Японецът едва-едва чукна топката с върха на обувката си, но успя да я провре в мрежата.

Байер се опита да отговори, но силният удар на Чалханоглу от пряк свободен удар беше отразен, а след това Карим Белараби би покрай вратата.

В 73-ата минута Гинтер беше спрян непозволено в наказателното поле от Вендел и реферът правилно посочи бялата точка. Обамеянг застана зад бялата точка и разстреля Лено, вкарвайки своя шести гол от началото на сезона, с което се изравни с лидера Томас Мюлер от Байерн.

Още при следващата атака Борусия можеше да вкара още един гол, но влезлият като резерва Аднан Янузай би мощно над вратата при паса на Обамеянг. Малко след това Кагава направи невероятен пропуск, шутирайки слабо от десет метра. В 84-ата минута японецът се опита да прехвърли Лено, но не уцели вратата. После Лено спаси удари на Гюндоган и Шмелцер.

В последната минута на редовното време влезлият току що на терена Гонзало Кастро можеше да накаже бившия си отбор, но нацели гредата след подаване отдясно на Гинтер.

Борусия Дортмунд - Байер Леверкузен 3:0

1:0 Йонас Хофман - 19'
2:0 Шинджи Кагава - 58'
3:0 Пиер-Емерик Обамеянг - 74', дузпа

Борусия Дортмунд: Бюрки, Сократис, Хумелс, Гинтер, Шмелцер, Вайгъл, Гюндоган, Кагава, Хофман (Янузай - 64'), Мхитарян (Рамос - 81'), Обамеянг (Кастро - 88')

Байер Леверкузен: Лено, Пападопулос, Вендел, Донати, Таа, Крамер (Брандт - 46'), Кампъл, Чалханоглу, Белараби (Хенрихс - 78'), Ернандес, Кислинг (Мемеди - 46')