Фрайбург и Борусия Дортмунд не си вкараха в мач от третия кръг на Бундеслигата, състоял се на стадион "Шварцвалд-щадион". Така треньорът на домакините Кристиан Щрайх спечели първа точка срещу този противник.

Носителят на купата на Германия започна плахо, но постепенно взе инициативата. Малко преди да изтече половин час игра реферът показа директен червен картон на Раве за грубо влизане в глезена на Шмелцер, след като прибегна до видеотехнологията.

Дортмунд наложи доминация от този момент до края, като в един момент достигна 80% владеене на топката. Десетина минути преди края Обамеянг вкара топката в мрежата, но реферът не зачете попадението заради отсъждане на нарушение в полза на гостуващия тим.

Борусия Дортмунд остана на върха, но развали своя 100%-актив и вече има 7 точки. Фрайбург спечели втората си точка през кампанията и е точно над чертата.

Домакините стигнаха до първата опасна ситуация в шестата минута, когато Клайндийнст изскочи зад гърба на защитата и се озова лице в лице с вратаря Бюрки. Нападателят се поколеба и стреля, но в тялото на швейцареца.

Борусия имаше нужда от още известно време, преди да погледне в предни позиции. Първо шут на Гьотце беше блокиран, а след това Обамеянг и Филип си попречиха при опит да достигнат до висока топка в малкия пеналт. Четвърт час след началото на срещата реферът Кортус подмина игра с ръка на Гюнтер в наказателното поле, когато Пулишич беше на път да го финтира.

Преди да изтече половин час игра Раве извърши грубо нарушение срещу Шмелцер, влизайки грубо право в глезена на опорния му крак. Първоначално съдията вдигна само жълт картон, но след като се консултира с използващите видеотехнология свои колеги, вдигна директен червен картон на футболиста на домакините.

Така при изтичане само на 1/3 от игровото време наставникът на гостуващия отбор Петер Бос трябваше да извърши две принудителни смени, след като по-рано пусна в игра Йомер Топрак на мястото на накуцващия Марк Бартра.

Близо пет минути преди почивката вратарят на обградения около собственото си наказателно поле Фрайбург спаси далечен изстрел на Шахин. След това Обамеянг се завъртя и стреля, но спечели само корнер.

При подновяването на играта Кристиан Пулишич стреля опасно, но снарядът му бе спасен от Шволов. после американецът центрира меко почти от аутлинията към далечната греда, но ударът с глава на Пиер-Емерик Обамеянг се оказа неточен.

В средата на втората част бившият играч на домакините Максимилиан Филип отправи тежък удар, но кълбото профуча малко над напречната греда. След това Нури Шахин би от фаул право в стената.

Двайсетина минути преди края на редовното време Борусия чукна 80% владеене на топката, водейки с 19:3 при отправените удари. Голяма част от тях обаче бях неточни, или намираха телата на съперникови футболисти.

Малко след това реферът пожали гостите, като не маркира задържане на Сократис срещу Союнчю в наказателното поле. На отсрещната врата Филип отправи нов удар, но без никакъв успех.

Странните съдийски отсъждания обаче продължаваха - Кортус не зачете гол на Обамеянг, тъй като секунда по-рано маркира нарушение в полза на Борусия в близост до центъра на терена... Играчите на Бос протестираха, но без никакъв успех. До края рурци опитаха хаотичен натиск, но без успех.

Фрайбург - Борусия Дортмунд 0:0

Червен картон (директен): Раве (Фрайбург) - 29'

Фрайбург: Шволов, Лийнхарт, Союнчю, Гюнтер, Кюблер, Сиеро (Франц - 43'), Абраши, Раве, Терацино (Щенцел - 89'), Хаберер, Клайндийнст (Нидерлехнер - 65')

Борусия Дортмунд: Бюрки, Сократис, Бартра (Топрак - 18'), Шмелцер (Загаду - 31'), Пишчек, Шахин, Кастро, Гьотце (Ярмоленко - 79'), Пулишич, Филип, Обамеянг