Апоел Никозия записа златни букви във футболната си история, след като се класира за първи път на 1/4-финал в Шампионската лига.
Кипърци изхвърлиха Лион от турнира след продължения и дузпи (4:3). В редовното време "островитяните" победиха с 1:0 с гол на Густаво Мандука и изравниха общия резултат.
В грешници за французите се превърнаха Александре Лаказет и Мишел Бастос, които пропусна от бялата точка.
Герой за кипърци бе вратарят Хиотис, който направи невероятни спасявания по време на мача и при самите дузпи.
Точни от бялата точка за Апоел бяха Аилтон, Нуно Мораиш, Ник Александро и Иван Тричковски. За Лион вкараха само Ким Калстрьом, Лисандро Лопес и Бафетимби Гомис.
През по-голямата част на мача домакините имаха предимство, надиграха французите и заслужено са на 1/4 финал в турнира.
Срещата започна скучновато с позиционна игра в средата на терена. Домакините от Апоел обаче успяха да вкарат с първото си положение в мача.
В 9-ата минута Хараламбидес пусна страхотен пас към Густаво Мандука, който с удар от малкото наказателно поле успя да опъне мрежата на французите за 1:0.
Лион можеше да изравни мигновенно, но Едерсон след задна ножица прати топката в аут. Гостите се хвърлиха в атаки, но нямаха шанс за гол.
Малко по-късно Ким Калстрьом изстреля страховита тупалка от дъгата на наказателното поле, но коженото кълбо профуча до гредата.
Последва и далечен удар на Мишел Бастос, но Хиотис показа класа и спаси. Това бяха силните минути на Лион, но французите така и не успяваха да изравнят.
В 20-ата минута Мишел Бастос изпълни отлично пряк свободен удар, но Хиотис за пореден път се намеси авторитетно.
Вратарят на Апоел бе герой за отбора си и в 25-ата минута, когато отрази и фалцов шут на Едерсон.
Постепенно домакините успяха да изнесат играта в по-предни позиции и можеха да забият втори гол, но Уго Лорис отрази удар на Хараламбидес.
Последваха нови положения за Апоел, но последователно Солари и Елдер Соуса пропуснаха страхотни възможности пред вратата на французите.
В 43-ата минута Мишел Бастос центрира в наказателното поле на кипърци, където Едерсон стреля с глава, но топката мина до лявата греда на домакините.
Второто полувреме започна с положение за домакините. Соуса центрира от пряк свободен удар и Сисоко едва не си заби автогол, след като прати топката с глава в горната греда. Последва и шанс за гостите.
Едерсон пусна страхотен пас към Джими Бриян, който от чиста позиция стреля в аут. В 63-ата минута Густаво Мандука центрира в наказателното поле на французите, където Хараламбидес стреля от воле, но в аут.
Пет минути по-късно Аилтон се откъсна сам срещу Уго Лорис, но се засуети в пеналта и бе блокиран от Коне.
Апоел продължи да натиска и да търси втори гол, но в 71-ата минута Естебан Солари пропусна от три метра да вкара.
Малко по-късно Мишел Бастос се опита да вкара от пряк свободен удар, но прати топката високо над гредата на кипърци. До края на редовното време не се случи нищо интересно и логично се стигна до продължения.
Първото продължение бе повече от скучно, като двата отбора основно залагаха на сигурната игра.
В 101-ата минута Аилтон се откъсна зад защитата на гостите, но се засуети пред границата на наказателното поле на Лион и топката му бе изчистена. Малко по-късно пък Гомис стреля мощно, но Хиотис без проблем спаси.
През второто продължние Лисандро Лопес можеше да вкара, но от точката на дузпата стреля в играч на Апоел. Тричковски от състава на кипърци пък стреля от чиста позиция над гредата.
В 115-ата минута домакините останаха в намален състав, след като Густаво Мандука получи втори жълт и съответно червен картон и бе пратен под душовете.
До края Лион натисна, но така и не успа да стигне до чисто голово положение, а домакините демонстрираха страхотна игра и логично се стигна до дузпи.
При наказателните удари по-здрави нерви показаха кипърци и те заслужено са на 1/4-финал в Шампионската лига.
Апоел - Лион 1:0, (0:1 в първия мач), 4:3 при дузпите
Голмайстор: 1:0 Мандука (9)
При дузпите: 4:3
0:1 Ким Калстрьом
1:1 Аилтон
1:2 Лисандро Лопес
2:2 Нуно Мораиш
2:3 Гомис
3-3 Александро
3:3 Лаказет - ПРОПУСКА! Хиотис спасява
4:3 Иван Тричковски
4:3 Бастос - ПРОПУСКА! Хиотис отново отрази удара
Апоел: Хиотис, Жорже, Оливейра, Уилиям, Пурсаитидис, Нуно, Хараламбидес, Соуса, Солари, Мандука, Аилтон
Лион: Лорис, Крис, Ревейер, Сисоко, Коне, Калстрьом, Едерсон, Бастош, Гоналон, Брианд, Лисандро
Съдия: Алберто Майенко (Исп)
Жълти картони: Мандука, Уилиям, Солари, Аилтон (А), Коне, Бастош, Гоналон (Л)
Червен картон: Мандука (A)

Костадин Костадинов призова за бойкот на Евровизия
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”
Астън Вила прекъсна серията на Арсенал с гол в края
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Джей Опетая след победата: Бих се като г*вно
IBF подкрепи двубой между Усик и Уайлдър
Вижте видео на бруталния нокаут в двубоя между Опетая и Джинкара
Фостър и Фултън затварят усти – време е за битка за титлата на WBC
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Коментари
Напиши коментарНапиши коментар