Милан остана единственият италиански тим в Шампионската лига, след като с много мъки успя да удържи 0:0 у дома срещу Аякс и да устиска второто място в група Н. Росонерите играха с човек по-малко от 22-ата минута, когато Рикардо Монтоливо бе изгонен с директен червен картон.

Аякс буквално смачка съперника през второто полувреме, но не успя да вкара гол. Холандците владееха топката над 70% от времето и отправиха 24 удара, но повечето от тях бяха извън вратата.

В края Милан откровенно се бранеше, като пусна допълнителен централен защитник за последните десетина минути. Това обаче запази крайното 0:0 и Милан финишира втори в групата с 9 точки - една повече от Аякс.

На Милан бе достатъчна и точка, за да запази второто си място в групата и да се класира на осминафиналите. Аякс щеше да изпревари съперника, ако спечелеше. Росонерите бяха втория най-възрастен отбор със средно 29,3 г., а Аякс - най-младият.

Росонерите бяха без редица контузени. Липсваха Амелия, Абате, силвестре, Бирса, Пацини и Робиньо. Все пак добрата новина бе завръщането на Стефан ел Шаарави. Фараона започна титуляр за първи път откакто получи контузия срещу ПСВ Айндховен през август.
Боян Къркич водеше атаката на Аякс. Испанецът бе преди време играч на Милан, но не успя да пробие при росонерите.

Холандците се нуждаеха от победа и започнаха по-добре. Още в петата минута Аякс нацели гредата. Кристиян Поулсен засече с глава центриране от корнер, но топката срещна гредата, а след това се озова в ръцете на Абиати.

След това вратаря на Милан трябваше да прави спасяване с едната ръка след плонж на Дави Клаасен. Нещата станаха още по-зле за Милан в 22-ата минута, когато Рикардо Монтоливо бе изгонен.

Капитанът на Милан получи директен червен картон, за нарушение срещу Поулсен. Италианецът настъпи по глезена съперника. Това принуди Алегри да направи смяна и мача за Ел Шаарави приключи. Той бе сменен от Андреа Поли.

Логично бе Милан да разчита на защитата си след като остана с 10 души. Вратарят Абиати бе най-заетият човек от отбора. Ласе Шоне стреля, Фишер отклони удара, но Абиати спаси. Имаше вдигната и засада при това положение.

Алегри напълно изтръпна, когато видя как Абиати получи болки в старата травма още преди паузата. Резервата Амелия не можеше да играе заради травма, а Габриел не е в списъка за Шампионската лига. Затова четвъртия страж Копола загряваше на полувремето.

Но Абиати запази мястото си в тима и след паузата. И имаше защо. Аякс натисна съперника и го обкръжи в наказателното му поле. В един момент Аякс имаше 71% владеене на топката, а Милан рядко стигаше до наказателното поле на холандците.

Фишер проби отляво и размени подавания с Боян, преди да стреля от границата на наказателното поле. Топката профуча над вратата.

В следващата атака Абиати не прецени добре центриране отдясно на Клаасен и остана далеч от топката. Де Шилио обаче изпревари Боян и с глава изби в корнер.

Аякс добре използваше фланга, където Констант трябваше да спира съперника. Клаасен бе много активен в тази зона и след няколко добри центрирания, сам реши да стреля. Абиати обаче улови.

Треньорът Де Бур направи смяна и пусна в игра Сигторсон на мястото на Боян Къркич в опит да засили атаката. Дани Хоесен имаше добра възможност, след като Фишер го изведе отдясно. Ударът му по диагонала, обаче бе спасен от Абиати, който изби с крак в корнер.

Намеренията на Милан станаха съвсем ясни, когато 10 минути преди края Алегри смени Кака с централния защитник Мексес. В последните няколко минути плюс петте добавени от съдията, Милан не излезе от наказателното поле, но стоически издържаше на натиска на съперника.

В 96-ата минута Сигторсон стреля с гръб към вратата с нещо наподобяващо ножичен удар, но топката мина покрай вратата.

В крайна сметка Милан удържа безценното 0:0, след като игра с човек по-малко повече от 70 минути. Аякс отправи 24 удара, от които едва пет обаче бяха точни. Холандците владееха топката над 70% от времето на "Сан Сиро", но въпреки това не успяха да пречупят Милан и ще играят в Лига Европа напролет.

МИЛАН - АЯКС 0:0

МИЛАН: Абиати, Де Шилио, Бонера, Сапата, Констант, Монтоливо, Де Йонг, Мунтари, Кака (81 Мексес), Ел Шаарави (23 Поли), Балотели

АЯКС: Силесен, Ван Рийн, Мойсандер, Денсвил, Блинд, Клаасен, К. Поулсен (46 Хоесен), Сереро (80 Ван Дер Хоорн), Шоне, Боян (72 Сигторсон), Фишер