ЦСКА успя да постигне изключително важна победа с 2:0 над Литекс на своя "Българска армия" в среща от 37-ия кръг на "А" група, първа седмица на плейофите.

Благодарение на ценния успех "Червените" направиха огромна крачка към бетонирането на втората позиция в класирането. Тимът събра 70 точки и заема 2-ото място в таблицата, докато Литекс е 3-и с 66 точки и мач по-малко.

Венци Василев и Омар Косоко вкараха головете за домакините в 14-ата и 61-ата минута. Гостите пък доиграха мача с човек по-малко, след като в 75-ата минута Том получи червен картон.

Миодраг Йешич пък със сигурност няма да запомни с добро завръщането си на "Българска армия".

Това е трета победа за ЦСКА над Литекс през сезона.

Срещата започна с малко бавно темпо, като през първите минути не се стигна до положения пред двете врати.

В 3-ата минута Ваюши центрира остро към наказателното поле на ЦСКА, но Мболи бе на мястото си и безпроблемно улови топката.

Няколко минути след това Василев предотврати опасност, след като се намеси авторитетно при опит за извеждащ пас към Цветков.

Том пък опита удар от 20-ина метра в 10-ата минута, но топката мина над напречната греда.

Две минути след това гостите изпуснаха страхотен голов шанс. Цветанов бе изведен на добра позиция и нахлу в наказателното поле, но ударът му мина на сантиметри покрай страничната греда.

В 14-ата минута пък ЦСКА успя да зашлеви звучен шамар на ловчанлии, откривайки резултата.

Голът бе дело на Венци Василев. Стоянов пусна топката по земя при свободен удар, а неговият съотборник се измъкна от противников играч и от границата на малкото наказателно поле реализира.

ЦСКА можеше да удвои предината си в 22-ата минута, след като Косоко бе изведен сам срещу вратаря, но би право в него.

В следващите минути на терена не се стигна до нищо интересно, но постепенно темпото на игра стана доста по-добро.

Гостите бяха на косъм от изравнителен гол в 38-ата минута, но Том направи много голям пропуск.

Мболи излезе извън наказателното си поле, за да изрита една топка, но я прати право в краката на Том. Бразилецът пробва да вкара от дистанция в опразнената врата, но не успя да се възползва от шанса, тъй като кълбото мина над напречната греда.

Второто полувреме започна с добра игра от страна на гостите. В 49-ата минута Цветанов изпълни добре пряк свободен удар, като топката прелетя над напречната греда, но Мболи също я докосна и в крайна сметка се стигна до корнер.

Минута след това Том пропусна втори сериозен шанс, след като този път гредата му попречи да се разпише.

Мболи не излезе добре да улови една топка при голллинията и бразилецът успя да се възползва, но и този път нямаше късмет.

В 58-ата минута Цветанов пък отправи силен удар от границата на наказателното поле, който обаче бе неточен.

Три минути след това ЦСКА стигна до второ попадение и удвои аванса си. Омар Косоко бе изведен един на един срещу Миланов, след което преодоля шпагата на противниковия бранител и технично прехвърли Пиргов. Головият пас бе на Силва.

Постепенно темпото на игра спадна, с оглед на комфортния аванс на домакините, и през следващите минути нямаше опасни голови ситуации.

В 75-ата минута гостите останаха и с човек по-малко, след като Том получи директен червен картон заради много груб фаул срещу Венци Василев.

Десет минути по-късно Марто Петров отправи хубав удар, който бе избит с мъка от Пиргов, а Божиков в крайна сметка изчисти топката в корнер. До края нямаше нищо интересно.

ЦСКА - ЛИТЕКС 2:0
1:0 Венци Василев 14'
2:0 Косоко 61'

ЦСКА: Мболи, Василев, В. Илиев, Менди, Фо-Поре, Сънди, Янчев, Стоянов (56 - Силва) , Милисавлевич, Гъргоров (79 - Петров), Косоко

ЛИТЕКС: Пиргов, С. Попов, Бодуров, Миланов, Божиков, Славчев, Цветков, Цветанов, Том, Ваюши (34 - Руменов), Джордан (68 - Манолов)