Фенербахче постигна коварна победа 2:1 над Монако в оспорван мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Нигериецът Еменике заби двата гола за турците, а ценното попадение на чужд терен за французите вкара завърналият се в състава Радамел Фалкао.

Двубоят се игра при радикални мерки за сигурност, предвид напрегната политическа обстановка в Турция. На стадиона „Шюкрю Саръчоглу“ в Истанбул нямаше гостуваща агитка, като същото положение ще бъде след седмица на реванша на „Луи II“ в Монако.

Фенербахче владееше инициативата през първото полувреме, но трудно стигаше до опасно голово положение. Още в първите минути гостите получиха тежък удар – вратарят Де Санктис се контузи и трябваше да бъде принудително заменен.

Турците опитаха да пробият френската врата с удари от далеч. Първо Юкан стреля неточно, а след това резервата под рамката за монегаските Бадиашил спаси шут на Еменике.

В 39-ата минута 40-метров пас на Кяер изведе Еменике зад френската защита, нападателят литна вратаря и хладнокръвно прати топката в мрежата за 1:0.

Монако обаче отвърна веднага на удара и с доза късмет успя да изравни. Фалкао бе изведен сам срещу вратаря, Ташкъран излезе и пресече паса, но след рикошет топката попадна отново на крака на колумбийския нападател и той я прати във вратата – 1:1.

След почивката Монако започна по-добре и можеше да стигне до пълен обрат. Жермен първо не намери целта, а при следващата атака Дирар нацели гредата. Последваха още добри възможности за Фабиньо и Жемерсон, които обаче стреляха покрай вратата.

В 61-ата минута напук на случващото се на терена Фенербахче отново поведе в резултата. Ван дер Вийл центрира отдясно в наказателното поле, където Еменике с брилянтно воле разстреля Бадиашил за втори път в мача.

Французите отново се хвърлиха в атака в търсене на изравнителен гол, но Фалкато този път не успя да порази турската врата. Фенербахче устиска преднината си, но все пак ще има доста тежка задача на реванша в княжеството.

Фенербахче – Монако 2:1

1:0 Еменике 39