Челси не допусна грешка и победи с 2:0 като гост Стоук Сити в последния мач от 17-я кръг на английската Висша Лига, игран на стадион "Британия".

Преди две седмици Стоук започна шеметно с ранен гол срещу Арсенал, но този път бе на обратния край на нещата. Още във втората минута Джон Тери откри резултата за Челси с гол с глава след центриране от корнер.

През второто полувреме Сеск Фабрегас сложи точка на спора с втори гол, след асистенция на Еден Азар. Тимът на Жозе Моуриньо изигра типичен мач, в който през по-голямата част от времето контролираше нещата на терена и не допусна почти никакви опасности пред вратата на Тибо Куртоа.

Единствената лоша новина за Челси бе това, че Еден Азар бе заменен принудително и не се знае дали не е получил контузия в ахилеса.

Благодарение на успеха Челси отново дръпна с три точки напред в класирането пред втория Манчестър Сити.

Сините откриха резултата още във 2-та  минута на мача. След центриране от корнер Камерън изпусна Джон Тери и той засече отблизо в мрежата.

В следващите минути Челси продължи да е по-активният отбор, но не успя да създаде чисто голово положение.

След четвърт час игра страстите на терена се разгорещиха след грубо нарушение на Бардсли срещу Еден Азар, при което гостите имаха претенции за директен червен картон. Макар нарушението да бе  цинично, нямаше непосредствена опасност за здравето на белгиеца, който падна доста зрелищно и затова съдията Нийл Суорбрик правилно даде само жълт картон.

Първото интересно положение пред вратата на Челси бе създадено от Боян Къркич, който игра индивидуално пред наказателното поле и накрая чукна към непокрития Джонатан Уолтърс, но той ритна с десния крак, вместо с левия и ударът бе блокиран.

Челси се бе дръпнал леко в половината си и се бе ориентирал към игра на контраатаки. Опасна такава ситуация обаче бе спряна по любопитен начин след рикошет в съдията.

В 31-та минута обаче лондончани имаха стопроцентово положение. Матич отне топката с брилянтен шпагат в собствената половина, след това Райън Шоукрос направи неуспешен опит за изкуствена засада към Диего Коста и го остави сам зад защитата. Испанецът напредна до наказателното поле, но след това стреля покрай далечната греда.

До почивката тимът на Моуриньо се задоволи да контролира мача, без да атакува опасно. Малко след началото на второто полувреме обаче сините имаха скоростна контраатака, при която Вилиан напредна отдясно и когато всички очакваха той да поднесе встрани за съотборник, той опита изненадващ диагонален удар, който обаче бе спасен от Бегович. След това Азар бе оставен да разиграва твърде дълго в наказателното поле и накрая чукна към Диего Коста, който от трудна позиция успя да засече към вратата, но Бегович улови топката.

В следващите минути Стоук наложи териториален натиск и дори статистиката показа 68 процента владеене на топката. Головите положения обаче липсваха и затова Марк Хюз извърши две смени, пускайки в игра Маме Бирам Диуф и Чарли Адам. И именно вторият нанесе изключително опасен изстрел от около 20 метра, който профуча покрай гредата. При друга атака Арнаутович бе изведен в наказателното поле  при опасна ситуация за центриране, но изпълнението му бе кошмарно.

Натискът на Стоук се усилваше, но в 77-та минута Челси охлади страстите на домакините с втори гол. Азар даде чудесен пас към Азар в наказателното поле, той финтира защитник с първото докосване в наказателното поле и след това нанесе много слаб удар, който обаче излъга вратаря и влезе в ъгъла на вратата.

Стоук можеше да има отлична възможност след статично положение, при което топката му бе поднесена пред вратата, но той си я спря много лошо.

Влезлият като резерва за Челси Андре Шюрле оживи атаката на гостите и именно той поднесе на чиста позиция за Диего Коста, но испанецът стреля право в тялото на вратаря. Към края на мача и германецът имаше добра възможност, но бе неточен.

В даденото от съдията допълнително време Боян Къркич стреля на сантиметри покрай гредата.

Стоук - Челси  0:2