Първенецът Челси допусна грешка на старта на сезона в английската Висша лига, завършвайки 2:2 със Суонзи на стадион "Стамфорд бридж".

Лондончани откриха резултата чрез Оскар, чието центриране изненадващо подмина купа от играчи и посети мрежата. Малко след това Андре Аю изравни, но при следващата си атака Челси отново поведе. Този път Фернандес си вкара автогол, опитвайки се да блокира центрирането на Вилиан.

Първите минути на второто полувреме се оказа изключително горещи. Първо Шелви нацели гредата при изпълнение на корнер, а след това Тибо Куртоа получи директен червен картон за фаул срещу Гомис в наказателното поле. Французинът изпълни отсъдената дузпа и не сбърка, изравнявайки резултата.

Суонзи упражни силен натиск и на няколко пъти беше близо до пълен обрат. Гомис вкара топката в мрежата, но попадението правилно беше отменено заради засада.

Постепенно Челси се активизира и към края успя да изнесе играта в центъра, създавайки няколко добри атаки. До края обаче не паднаха нови попадения и двата тима разделиха точките.

Домакините стартираха много напористо, но Суонзи успя да отправи първия опасен удар в срещата. Бафетимби Гомис надскочи Иванович при изпълнение на корнер и засече с глава, но кълбото прелетя покрай десния страничен стълб.

Столичани отново се втурнаха напред и хубав пас на Еден Азар към Диего Коста се оказа бърз за нападателя. После включилият се в атака Бранислав Иванович шутира мощно, но доста високо.

Преди да изтече четвърт час игра пред Суонзи се откри уникална възможност да открие резултата. Джонджо Шелви намери Гомис с превъзходно подаване и нападателят остана сам срещу Куртоа. Вместо да бие той реши да финтира притичалия Кейхил, но ударът му беше блокиран от шпагата на Джон Тери.

Секунди след това Куртоа отрази силен удар от дистанция, който беше насочен право в него. Челси контраатакува и имаше претенции за дузпа за падане на Коста в пеналта, но намесата на Фернандес беше чиста и реферът взе правилното решение, давайки знак играта да продължи.

В средата на първото полувреме "сините" откриха резултата доста случайно. Оскар изпълни свободен удар, центрирайки в малкото наказателно поле. Там обаче топката се провря през купа от играчи, тупна пред Фабиански и след като го заблуди, влетя във вратата му.

Малко след това двата тима си размениха по един гол в рамките на една минута. Гомис нанесе удар с глава след центриране отляво, но Куртоа спаси. Андре Аю направи добавка, но беше блокиран. От паднала позиция новото попълнение на "лебедите" си дръпна топката пред погледа на Тери и простреля съперниковия страж с левия крак.

Още при следващата си атака обаче Челси си върна аванса в резултата, вкарвайки ново попадение с късмет. Вилиан се опита да центрира, но топката се отби в крака на Федерико Фернандес и посети горния десен ъгъл на вратата.

До края на първото полувреме интересните положения рязко намаляха, като единствено Сигурдсон отправи мощен снаряд, загрял ръкавиците на Куртоа.

Суонзи натисна след почивката и Джонджо Шелви нацели гредата при изпълнение на корнер. Малко след това се стигна до изключително интересен момент - Гомис беше изведен сам срещу Куртоа и вратарят на домакините извърши нарушение в наказателното поле. Реферът Майкъл Оливър посочи бялата точка и изгони белгиеца. Потърпевшият пое отговорността и хвърли резервния вратар Бегович в грешния ъгъл - 2:2!

Суонзи помириса кръвта на противника и се опита да сложи сол в раната му. Монтеро атакува вляво към центъра и след като финтира бранител, отправи тежък удар към долния десен ъгъл. Бегович обаче внимаваше и спаси своите, а малко по-късно отрази нова тупалка на Монтеро.

Действията се развиваха почти изцяло пред вратата на шампионите, които не можеха да изтикат опонента от собствената си половина. Шелви изпълни нов опасен корнер, пращайки топката точно под напречната греда, но Бегович изби по прекрасен начин.

В средата на втората част Бранислав Иванович стреля с глава, но би над вратата. При следващата атака на Суонзи съдийската бригада правилно отмени попадение на Гомис, който беше в положение на тънка засада при центрирането към него.

Двата тима си размениха по една опасна контраатака. Бегович успя да улови техничното изпълнение на Раутлидж, а след това Фабиански спаси с глава удара на Азар отблизо.

Въпреки превъзходството на гостите след паузата, мениджърът на Челси Жозе Моуриньо тръгна да печели мача, пускайки Радамел Фалкао на мястото на Вилиан в 84-тата минута. Тигъра дори отправи удар малко след това, но Фабиански не беше затруднен особено.

Челси - Суонзи 2:2

1:0 Оскар - 23'

1:1 Андре Аю - 29'

2:1 Федерико Фернандес - 30', автогол

2:2 Бафетимби Гомис - 55', дузпа

Червен картон (директен): Куртоа (Челси) - 52'

Челси: Куртоа, Кейхил, Тери, Аспиликуета, Иванович, Матич, Фабрегас (Зума - 76'), Вилиан (Фалкао - 84'), Оскар (Бегович - 54'), Азар, Коста

Суонзи: Фабиански, Фернандес, Уилямс, Тейлър, Ноутън, Шелви, Ки (Корк - 41'), Сигурдсон, Монтеро (Раутлидж - 71'), Аю, Гомис (Едер - 79')