Евертън удари Челси с 3:1 в мач от петия кръг на английската Висша лига, игран на стадион "Гудисън Парк". В герой за "карамелите" се превърна Стивън Нейсмит, забил хеттрик с глава, ляв и десен крак.

Домакините нанесоха двоен удар още до средата на второто полувреме, когато влезлият като резерва в самото начало Нейсмит мушна две попадения в рамките на пет минути.

Шампионите намалиха пасива си десетина минути преди паузата чрез Неманя Матич, а след това изпуснаха още две добри положения.

През второто полувреме Челси нямаше ясна идея как да стигне до равенството и в 82-та минута Нейсмит оформи хеттрика си. Така Евертън събра 8 точки и се изкачи на трето място в таблицата, докато Челси е 15-и с едва четири пункта на сметката си.

Домакините се опитаха да осъществят натиск в първите минути, но с изключение на неточния удар на Баркли, не успяха да поставят под напрежение своите гости.

Четвърт час след първия съдийски сигнал Диего Коста беше изведен отляво и навлезе в наказателното поле, но Фил Джагиелка го настигна и отне топката по великолепен начин.

В 17-тата минута влезлият като резерва малко преди това на мястото на контузилия си Бешич Стивън Нейсмит откри резултата. Той подаде вляво към Галоуей, който центрира към него и Нейсмит засече отблизо с глава.

Още в следващата си опасна атака Евертън пропусна да удвои. Коулмън центрира отдясно и Коне засече с глава, карайки Бегович да избива в корнер. След изпълнението му Макарти изстреля страховит снаряд, но стражът на шампионите отново спаси.

Отбраняващият се дълбоко в своята половина Челси получи втори удар в средата на второто полувреме, когато Нейсмит реализира второто си попадение в мача. Той шутира мощно с левия крак извън наказателното поле, пращайки кълбото в долния десен ъгъл.

Лондончани се опитах да отговорят с пробив на Аспиликуета по крилото, но Хауър изби удара на защитника. На отсрещната врата Лукаку опита прострелно центриране, но защитата на противника се справи.

Десетина минути преди почивката Челси намали от нищото. Неманя Матич се огледа и видя леко излезлия напред Хауърд, след което го препарира с изстрел от 25 метра с левия крак.

Постепенно столичани се активизираха и създадоха няколко опасни атаки. Плътен удар на Азар беше отклонен в корнер, а след това Тери би над вратата с глава.

Челси продължи доброто си представяне и веднага след почивката, но първия удар бе нанесен от Лукаку. Бегович не успя да хване кълбото и Тери подаде към вратаря си, който най-после улови. Реферът Андре Маринър обаче допусна грешка, защото не отсъди очевидния непряк свободен удар в полза на домакините.

Лукаку отправи още един тежък диагонален шут малко по-късно, а при една от бързите контраатаки на Челси Диего Коста се озова на стрелкова позиция, но беше блокиран от Джагиелка в последния момент. Последва нов удар на Лукаку при акция на домакините, но кълбото прелетя покрай гредата.

В 82-та минута Стивън Нейсмит наказа лондончани за трети път. Той получи подаване от Рос Баркли и без да мисли излишно вкара кълбото в мрежата зад Бегович с плътен изстрел.

В оставащото време до края Евертън спокойно отбраняваше комфортната си преднина, а Челси нямаше нито сили, нито ясна идея в търсене на поне още едно попадение.

Евертън - Челси 3:1

1:0  Стивън Нейсмит - 17'
2:0  Стивън Нейсмит - 22'
2:1  Неманя Матич - 36'
3:1  Стивън Нейсмит - 82'

Евертън:  Хауърд, Стоунс, Джагиелка, Коулмън (Мори - 77'), Галоуей, Бари, Макарти, Бешич (Нейсмит - 9'), Баркли, Коне (Ленън - 72'), Лукаку

Челси:  Бегович, Тери, Зума, Иванович, Аспиликуета, Оби Микел (Кенеди - 55'), Матич, Фабрегас (Вилиан - 74'), Азар, Педро (Фалкао - 70'), Коста