Черно море победи с 2:1 Ботев (Пд) в първия мач от шестия кръг на Първа лига по футбол. Това бе третата поредна домакинска загуба на "канарчетата" този сезон след 0:1 от Пирин и 2:6 от ЦСКА София.

Дебют за "жълто-черните" направиха новите им попълнения Дуде Ндонгала и Стивън Петков, като вторият се отчете с гол. От своя страна Черно море продължава с уникалното си представяне този сезон и варненци заслужено са убедителни лидери в класирането.

Домакините започнаха устремно двубоя. В 11-ата минута Фернандо Виана подаде на Лъчезар Балтанов, който пропусна топката към Крум Стоянов, чийто изстрел от малък ъгъл обаче се оказа неточен. Две минути по-късно Филипе Бризола излезе на удобна позиция, но прати коженото кълбо в аут.

Гостите реагираха и в 20-ата минута Георги Илиев изведе на чиста позиция Марек Кузма, който излезе сам срещу Иван Чворович, последва изстрел, но коженото кълбо не влезе във вратата на "канарчетата".

Две минути по-късно Ертан Томбак проби отдясно и подаде на Атанас Зехиров. Крилото на варненци стреля, вратарят на домакините се намеси добре и изби топката в краката на Марек Кузма, който я прати във вратата за 0:1. Футболистите на Черно море продължа да атакуват опасно и стигнаха до втори гол.

В 35-ата минута Мариян Огнянов центрира прецизно и Орлин Старокин с глава покачи на 0:2. Това попадение обърка домакините и в 38-ата минута Атанас Зехиров стреля опасно, но Иван Чворович парира удара му. Секунди преди почивката Тодор Неделев стреля, но Емил Михайлов изби топката.

През второто полувреме в игра за Ботев влезе новото попълнения на тима Дуде Ндонгала. Това бе неговия дебют в официален мач с "жълто-черния" екип. Той можеше да се разпише в 47-ата минута, когато от удобна позиция стреля с глава, но вратарят на гостите изби топката.

Домакините натиснаха и в 61-ата минута Дуде Ндонгала стреля, но Емил Михайлов хвана топката. В игра за домакините дебютира и другото им ново попълнения Стивън Петков. В 65-ата минута Тодор Неделев стреля, стражът на гостите изби топката. Тя попадна в Крум Стоянов, които стреля, но Емил Михайлов запази вратата си.

В 68-ата минута Крум Стоянов центрира, а Стивън Петков с глава намали за 1:1. Това бе първото му попадение с екипа на "канарчетата". Домакините натиснаха, но гостите се браниха организирано. В 81-ата минута Пламен Димов стреля с глава, но Емил Михайлов запази вратата си суха. Пет минути по-късно Тодор Неделев прати топката в аут. Гостите ударжаха преднината си до края на мача и се поздравиха с успеха.

<iframe frameborder="0" width="480" height="270" src="//www.dailymotion.com/embed/video/x5xcc77" allowfullscreen></iframe><br /><a href="http://www.dailymotion.com/video/x5xcc77" target="_blank">Botev - Cherno More</a> <i>by <a href="http://www.dailymotion.com/bgsport" target="_blank">bgsport</a></i>

Ботев (Пд)- Черно море 1:2

Голмайстори: 0:1- Марек Кузма (22), 0:2- Орлин Старокин (35), 1:2- Стивън Петков (68)

Ботев: Иван Чворович, Йордан Минев, Виктор Генев, Пламен Димов, Крум Стоянов, Лъчезар Балтанов, Алваро Юлиано (46- Дусе Ндонгала), Фелипе Бризола, Тодор Неделев, Фернандо Виана, Тони Тасев (60- Стивън Петков).

Черно море: Eмил Михайлов, Александър Александров, Илиас Хасани, Ондрей Сухуп, Ертан Томбак (60- Стефан Станчев), Орлин Старокин, Атанас Зехиров (78- Иван Коконов), Георги Илиев, Мариян Огнянов (87-Емил Янчев), Александър Цветков, Марек Кузма.