За втора поредна година и общо за трети път в кариерата си Ваня Стамболова стана атлет №1 на България. Родната състезателка спечели анкетата на списание "Атлетика" само с 5 точки преднина пред Ивет Лалова.

Двете финалистки от световното първенство в Даегу логично заформиха люта битка за първото място и съвсем според очакванията разликата между тях бе минимална.

През сезона Ваня Стамболова спечели шесто място в света на 400 метра с препятствия и четвърто място на Евро 2011 на 400 метра, което се проведе в зала.  Стамболова събра общо 20 първи места, срещу 15 на Ивет Лалова.

През 2011 година Ваня постави нов национален рекорд на 400 метра с препятствия (53.68 сек) в Рабат, като това й върхово постижение й отрежда пето място в световната ранглиста за сезона.

Българката стана първа на 400 метра, на 400 метра с препятствия и 4х400 метра във втора дивизия на европейското отборно първенство и балканска шампионка в двете бягания на една обиколка - гладко и с препятствия.