Спортинг Лисабон постигна страхотна победа с 2:1 срещу Атлетик Билбао в първа 1/2-финална среща от Лига Европа, която се игра на стадиона на лисабонци "Жозе Алваладе"

Гостите поведоха чрез Ортенече в 54-ата минута, но лисабонци демонстрираха характер и стигнаха до голове на Инсуа и Капел, с които обърнаха мача.

Благодарение на победата Спортинг направи важна крачка към класирането на финала на втория по сила европейски турнир.

Реваншът е в Билбао след няколко дни.

През първите няколко минути като цяло не се стигна до толкова чисти голови положения, като домакините владееха повече топката.

Исмаилов, Инсуа и Ван Волфсвинкел изпробваха удари към вратата на Йорка Ирайсос, но и в трите случая те бяха неточни. За гостите Йоренте пропусна да се разпише с глава в началните минути.

През следващите минути като цяло битката се водеше предимно в средата на терена и не се стигна до нищо интересно пред двете врати.

В 32-ата минута все пак се стигна до нещо интересно, след като Сусаета отправи силен удар.

Топката обаче мина встрани вратата. Само секунди по-късно Жоао Перейра също пробва късмета си и можеше да изведе Спортинг напред в резултата, но топката се отби в гредата.

В 37-ата минута Атлетик имаше още едно положение и Ерера стреля от далеч, но топката попадна в ръцете на Патрисио.

Към края на полувремето Спортинг натисна опонента си и Ван Волфсвинкел отправи много опасен удар, но топката така и не влезе във вратата на "Баските".

В самия край на полувремето Инсуа пропусна най-чистото положение на Спортинг през първата част. Той навлезе в наказателното поле и излизаше сам срещу стража на противника, но се спъна в последния момент.

Второто полувреме започна отлично за домакините, които започнаха по-активно.

Изненадващо обаче гостите стигнаха до попадение в 54-ата минута, когато откриха резултата след попадение на Ортенече.

В ситуацията една центриране от фаул топка попадна в него и той с хубав удар от 2-3 метра успя да реализира.

В 58-ата минута Де Маркос можеше да удвои преднината на домакините, но не успя да стори.

Секунди по-късно Аморебиета тресна страничната греда и пропусна да удвои преднината на баските.

В 76-ата минута все пак Спортинг изравни след попадение на Емилиано Инсуа, който с глава матира стража на противника.

Само три минути по-късно Диего Капел увенча добрата си игра с прекрасен гол. Испанецът отправи мощен удар от 25 метра и матира вратаря на противника.

Благодарение на попадението на Капел обратът в мача стана пълен. В края на редовното време Карило пропусна уникална възможност да се разише след удар от близка дистанция.

До края на мача Спортинг имаше възможност да стигне и до трети гол, но пропиля шансовете си.

СПОРТИНГ - АТЛЕТИК БИЛБАО 2:1

0:1 Ортенече 54'
1:1 Инсуа 76''
2:1 Капел 79;

СПОРТИНГ: Патрисио, Полга, Инсуа, Перейра, Карико (68 - Карило), Хандао, Шаарс, Измаилов, Капел (84 - Перейриня), Мартинс (76 - Рубио), Ван Волфсвинкел

АТЛЕТИК: Исайрос, Ираола, Аморебиета, Ортенече, Екиза, Сусаета (83 - Ибай), Итураспе, Ерера (73 - Сан Хосе), Йоренте (87 - Токеро), Муниаин, Де Маркос