Украинският Днипро победи Тотнъм с 1:0 в първи 1/16-финален мач на Лига Европа, който се състоя на стадион "Днипро Арена" в Днепропетровск.

Единственият гол вкара Евген Коноплянка от дузпа, десетина минути преди края на редовното време. Трансферната цел на Ливърпул бе най-добрият на терена и буквално подлуди защитата на Тотнъм. Със страхотен пропуск малко след почивката се отличи Роберто Солдадо.

Така бившият мениджър на "шпорите" Хуанде Рамос е на път да вземе сладък реванш от Тотнъм за уволнението си отпреди няколко сезона.

Двата тима започнаха срещата сравнително спокойно и играта се водеше на бавни обороти. Паулиньо отправи първия удар в петата минута, но южноамериканецът не бе настроил мерника си.

На отсрещната врата звездата на домакините Коноплянка се изстреля като стрела и центрира остро отляво, но Матеус не успя да засече по най-добрия начин.

Съперниците си размениха по още един безопасен удар, като в центъра на вниманието попаднаха Капу и Ротан. В средата на първата част Таунзенд шутира от 25 метра по земя, но стражът на украинския тим улови без проблеми.

В 24-тата минута Матеус бе изведен със страхотен пас от дълбочина. Останал сам срещу Брад Фридел, бразилецът успя да уцели тялото на ветерана, пропускайки първото чисто голово положение в мача. Малко след това Фридел спаси нов удар на нападателя.

На свой ред лондончани спретнаха прилична контра. Солдадо чукна вляво към Роуз, който центрира в наказателното поле и там Чадли засече от движение. Той обаче би доста неточно.

За втори път в мача трансферната цел на Ливърпул Евген Коноплянка се изстреля с висока скорост отляво, но неговото остро центриране бе пресечено. На отсрещната врата Таунзенд стреля неточно от фаул.

След подновяването на играта домакините бяха по-дейни от своя опонент. Първо Коноплянка стреля силно над напречната греда, а след това Зозуля бе закачен от Фридел в наказателното поле и падна. Реферът обаче не отсъди дузпа.

Десетина минути след почивката Роберто Солдадо направи уникален пропуск. Паулиньо се измъкна от съперников футболист и центрира към далечната греда, където напълно непокритият испанец пропусна от четири метра.

В средата на втората част влезлият само секунди преди това на терена Кристиан Ериксен бе изведен в пеналта и вкара с левия крак, но попадението му беше отменено заради тънка засада.

Момчетата на Хуанде Рамос контраатакуваха отново отляво и Коноплянка слаломира между трима футболисти на англичаните. След това той отправи мощен удар, но той беше блокиран. Малко по-късно Фридел спаси шут на Матеус.

В 79-тата минута Зозуля подаде към Матеус и той се изстреля напред влезе в наказателното поле, когато бе спънат от Ян Вертонген. Този път съдията посочи бялата точка. Коноплянка застана зад топката и с помощта на лявата греда вкара топката в мрежата.

В заключителната част на мача Тотнъм имаше две чудесни възможности. Първо Бойко спаси близък шут на Паулиньо, а след изпълнения корнер Чадли направи фрапантен пропуск.

В добавеното време на мача обаче гостите се измъкнаха. Първо Чебериачко би над целта, а след това Роман Зозуля тресна гредата!

Днипро - Тотнъм  1:0

1:0  Евген Коноплянка - 81', дузпа

Днипро:  Бойко, Мазук, Чебериачко, Стринич, Федецкий, Ротан, Канкава, Зозуля, Коноплянка, Джулиано (Политило - 77'), Матеус (Кулаков - 90')

Тотнъм:  Фридел, Доусън, Вертонген, Ноутън, Роуз, Капу, Паулиньо, Бенталеб, Чадли, Таунзенд (Ериксен - 64'), Солдадо (Кейн - 85')