Шахтьор разби с 4:0 Брага в мач-реванш от 1/4-финалите в Лига Европа и без особени усилия с общ резултат 6:1 продължава в следващата фаза. Протугалците станаха за смях в на стадиона в Лвов с два автогола, при това вкарани от един и същ играч - централният защитник Рикардо Ферейра.

Без да си дава много зор, воденият от Мирча Луческу украински тим не остави никакви съмнения за разликата в класите. Голям мач за домакините направи капитанът Дарио Сърна, който вкара гол и имаше принос за още две от попаденията на своя отбор.

Подобно на първия мач в Португалия (2:1) Шахтьор без кой знае колко впечатляваща игра успя да наложи волята си и реши всичко още до почивката. В 24-ата минута вратарят на гостите Матеус фаулира Коваленко в наказателното поле и съдията Павел Краловец отсъди дузпа. Зад топката застана опитният Дарио Сърна и с хладнокръвно изпълнения в долния ляв ъгъл откри резултата.

33-годишният хърватин вкара 48-ия си гол за Шахтьор в мач №486, с който става рекордьор по изиграни срещи за украинския отбор. Малко след това домакините бяха близо до второ попадение, но късметът им обърна гръб. Марлос изведе зад защитата на Брага Факундо Ферейра, който прехвърли вратаря Матеус, но топката се удари в горната греда.

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="bg"><p lang="en" dir="ltr">Wonderful performance at Arena Lviv to honour Darijo <a href="https://twitter.com/hashtag/Srna?src=hash">#Srna</a> who&#39;s become the club&#39;s record holder! <a href="https://twitter.com/hashtag/UEL?src=hash">#UEL</a> <a href="https://t.co/EV6N33Isas">pic.twitter.com/EV6N33Isas</a></p>&mdash; FC SHAKHTAR ENGLISH (@FCShakhtar_eng) <a href="https://twitter.com/FCShakhtar_eng/status/720711484809068544">14 април 2016 г.</a></blockquote>
<script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Португалците така и не успяваха да създадат по-сериозни ситуации пред украинската врата. Шахтьор държеше мача изцяло под своя контрол и в 43-ата минута уби интригата с втори гол. Голмайсторът Сърна центрира отдясно, Факундо Ферейра се размина с топката, но съименникът му в португалската защита Рикардо Ферейра неволно я вкара в своята врата - 2:0. Така домакините водеха на почивката с два гола, въпреки че имаха само един точен удара за полувремето - вкараната от Сърна дузпа.

След почивката убийствената ефективност на Шахтьор продължи и тимът на Мирча Луческу нанесе трети удар на безпощния съперник. Коваленко засече центиране на много силния в този мач Дарио Сърна и опъна мрежата на Матеус за 3:0.

Леки проблясъци за Брага на Рафа Силва и Хосуе не успяха да притеснят защитата на домакините. Каръкът за Рикардо Ферейра от Брага продължи - централният бранител си вкара втори автогол в 75-ата минута, този път след центриране на Тайсон. Докрая мача се доиграваше

Шахтьор - Брага 4:0

1:0 Сърна 25-дузпа
2:0 Р. Ферейра 42-автогол
3:0 Коваленко 50
4:0 Р. Ферейра 74-автогол

Шахтьор: Пятов, Кухер, Ордец, Исмаили, Сърна, Степаненко, Марлос (77 - Едуардо), Малашев, Тайсон (78 - Дентиньо), Коваленко (86 - Бернард), Ф. Ферейра

Брага: Матеус, Боли (78 - Пинто), Джаван, Р. Ферейра, Гояно, Карлос (78 - Мауро), Силва, Хосуе, Вукчевич, Едуардо (57 - Стоилкоивич), Кока

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/VVTBOLvuCys" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>