Световният шампион Люис Хамилтън постави най-добро време в историята на Формула 1 на пистата "Спа-Франкоршан", след като спечели квалификациите преди Гран при на Белгия.

Това е шести пореден пол-позишън за британския пилот на Мерцедес, който отново победи своя съотборник и преследвач в генералното класиране Нико Розберг.

Люис Хамилтън отново беше блестящ, напомняйки на фенове и специалисти за най-добрите години на Михаел Шумахер. Именно германската легенда е последният пилот от Формула 1, който е печелил шест пъти поред квалификациите за място на решетката. Само шестима други състезатели са записвали подобна или по-добра серия.

Хамилтън записа рекордното време в самия край на третата квалификационна сесия, спирайки хронометъра за 1:47.197 минути на 7.004-километровата писта в Белгия. Розберг, който изостава с 21 точки в генералното класиране, също постави най-добрата си обиколка в заключителните секунди на квалификацията, но изостана на 0.458 секунди от своя съотборник в Мерцедес.

Добрите новини за Хамилтън бяха двойни, след като неговият втори конкурент за титлата Себастиан Фетел направи трагична финална сесия на "Спа-Франкоршан". Германският пилот на Ферари завърши с девето време при 1.628 секунди пасив от световния шампион, но все пак ще започне от осмото място заради наказание с пет позиции на Ромен Грожан.

Френският пилот на Лотус беше четвърти, но е санкциониран заради смяна на скоростната кутия на своя болид. Трети на решетката в неделя ще стартира Валтери Ботас от отбора на Уилямс, следван Серхио Перес от Форс Индия.

Челната десетка допълват Даниел Рикардо от Ред Бул, Фелипе Маса от Уилямс, Пастор Малдонадо от Лотус, Фетел, Грожан и Карлос Сайнс от Торо Росо. Кими Райконен не успя да стигне до финалната фаза на квалификациите, след като малко преди началото на неговата бърза обиколка на пистата беше развян червен флаг. Това ще остави финландския пилот на Ферари на 14-о място.