Валтери Ботас спечели втората си победа за сезона във Формула 1, след като защити мястото си от квалификациите и завърши на първа позиция в Гран при на Австрия. Финландският пилот на Мерцедес завъртя 71 обиколки в рамките на 1:21:48.527 часа, докато зад него с 0.658 секунди пасив завърши лидерът в генералното класиране Себастиан Фетел (Германия, Ферари). Той обаче увеличи аванса си на върха в генералното класиране срещу Люис Хамилтън (Великобритания, Мерцедес), който завърши четвърти зад Даниел Рикардо (Австралия, Ред Бул).

Състезанието започна много добре за победителя в квалификациите Валтери Ботас, който защити позицията си на старта, докато зад него Макс Ферстапен (Холандия, Ред Бул) се завъртя, а Данил Квят (Русия, Торо Росо) и Фернандо Алонсо (Испания, Макларън) трябваше да се приберат в гаражите на отборите си за ремонти. Финландецът задържа първото си място и дори поведе с 4.5 секунди срещу преследвача Себастиан Фетел до 11-та обиколка, а зад тях Хамилтън беше забавен от Кими Райконен (Финландия, Ферари), след като му се наложи да стартира едва осми заради смяна на скоростна кутия преди съботните квалификации за място.

Межувременно Ботас поставяше една след друга най-бързи обиколки от всички пилоти на пистата и в 22-та неговият аванс срещу Фетел вече беше 6.1 секунди, докато Хамилтън продължаваше да се мъчи зад Райконен и дори съобщи в гаража на Мерцедес за прегряване на предните спирачки. Британецът влезе в питлейна в 32-та обиколка и получи гуми с утлрамека смес, докато Ферари остави Райконен на пистата, за да блокира набиращия скорост британец. Дори уникална скорост - неговата първа бърза обиколка бе завършена за 1:07.867 секунди, с което той подобри рекорда на Михаел Шумахер, поставен през далечната 2003-а година.

Фетел влезе в питлейна за смяна на гуми в 35-та обиколка, след като съобщи по отборното радио, че започва да усеща вибрации в болида си. Шест обиколки по-късно същото направи и Ботас, но работата в гаража на Мерцедес протече значително по-бавно и разликата между двамата падна до три секунди. Междувременно пък Хамилтън успя да мине пред Райконен и се доближи на малко повече от две секунди от Даниел Рикардо.

Лидерите увеличиха темпото след 50-та обиколка, като първо Ботас подобри рекорда на Хамилтън за една обиколка, а Фетел постави най-добро време още в следващата. Същото в 57-ия тур на пистата направи и Райконен, който счупи за четвърти път в състезанието върховото постижение. Този път той завърши за 1:07.680, което обаче бе достатъчно само за сигурна пета позиция на "Шпийлберг" при 12 секунди пасив срещу Хамилтън и около 30 секунди пред Ромен Грожан. И това постижение обаче беше подобрено от британския пилот на Мерцедес.

Три обиколки преди края разликата между Ботас и Фетел падна до половин секунда, каквато беше и между Рикардо и Хамилтън в битката за последното място на подиума. До изпреварвания обаче не се стигна, благодарение на което Себастиан Фетел натрупа 171 точки за генералното класиране, а Хамилтън остана на 20 зад него със 151. Ботас пък продължава да бъде трети, но вече е доста по-близо до своя съотборник при актив от 136 точки.