Левски е само на три точки от лидерите в А група Лудогорец и ЦСКА. Истинско щастие за сините, защото представянето им подхожда повече на отбор от долната част на таблицата.

Да, четвърто място звучи зле, но този сезон в елита е по-оспорвано от предните години. За първи път има четири отбора, които имат реални шансове за титлата след края на есенния дял.


Последните два сезона класирането на тази фаза от шампионата бе по-неприятно за Левски. Преди година по това време Ясен Петров и компания изоставаха на пет точки от Литекс.

Пасивът се натрупа в последните кръгове от есенния дял, когато Локо Пд победи на „Герена” и Славия заслужено стигна до 2:2 като домакин на стария си градски съперник. През пролетта сините загубиха само пет точки от 15 мача, но това не стигна за заличаване на разликата.


В сезон 2009/10 ситуацията бе още по-тежка. Тогава отново Литекс бе лидер, и то с цели 9 точки пред шестия в класирането Левски. В края на сезона на „Герена” бяха щастливи, че се добраха до място в Европа.


Година по-рано настроението бе шампионско. В кампанията през 2008/09 сините зимуваха като първенци с точка аванс пред ЦСКА. В края на сезона Емил Велев триумфира с титлата.

Това е последният голям успех на Левски. Ще се върнем и до 2007/08, когато червените водеха убедително в класирането с 10 точки. Съвсем заслужено на „Армията” отпразнуваха и спечелването на шампионата в края на сезона.

В предната кампания сините влязоха с преднина от два пункта в зимната пауза, а сезон 2005/06 трудно може да бъде забравен, защото тогава разликата от 7 точки до ЦСКА през зимата бе стопена през пролетта.


В последните пет години Левски не печели титлата, ако не води на полусезона. Тази тенденция обаче има най-добри условия да бъде променена в настоящата кампания, защото сините изостават само с три точки от лидерите.

Неписано правило е, че Левски играе по-силно през пролетта, така че шансовете за титла са съвсем реални.