България успя да постигне доста шокираща победа с 2:1 като гост над един от големите фаворити на Евро 2012 Холандия. Двата тима се изправиха на "Амстердам Арена", а нашите момчета демонстрираха страхотен характер.

Българските национали в повечето моменти от мача бяха в ролята на отбора, който се защитаваше повече, но въпреки това този път може да се каже, че "Трикольорите" доста повече приличаха на сплотен колектив в сравнение с други мачове.

Любослав Пенев бе направил няколко промени в състава си в сравнение от предишния мач срещу Унгария и вместо Михайлов, Бандаловски, Занев, Златински и Гъргоров, на терена излязоха Колев, Й. Минев, В. Минев, Г. Миланов и Божинов.

Наставникът на холандците Берт ван Марвайк изобщо не жалеше звездите си и пусна "тежката артилерия" срещу нашите национали. На терена като титуляри излязоха Хунтелаар, Ван Перси, Ван дер Варт и Снайдер.

Холандците първи поведоха в резултата с попадение на звездата на Арсенал Робин ван Перси в 45-ата минута, но нашите изравниха след гол от дузпа в 49-ата минута, която бе реализирана от Ивелин Попов. Победното попадение падна в 93-ата минута и бе дело на Илиян Мицански.

Срещата започна по-добре за холандците и момчетата на Берт ван Марвайк бързо притиснаха нашите футболисти в защита.

През първите няколко минути "Трикольорите" разиграваха повече топката в задни позиции, а в 10-ата минута Веско Минев предотврати опасност пред вратата ни, след като блокира добре Хунтелаар.

Няколко минути по-късно Снайдер бе изведен в наказателното поле, след което опита да намери Ван дер Варт. Иван Иванов обаче се намеси.

В 18-ата минута нашите момчета опитаха да създадат първа опасност пред противниковата врата. Манолев се опита да излезе зад гърба на отбраната, но в ситуацията бе отсъдена засада.

Холандия имаше супер възможност да стигне до попадение в 26-ата минута. Де Йонг успя да отправи удар, но Манолев не се намеси добре. В крайна сметка Данчо Минев изчисти в последния момент от голлинията.

В следващите минути не се стигна до нищо кой знае колко интересно. Холандия продължи да стои по-добре на терена, но головите положения липсваха.

В 40-ата минута Снайдер стреля директно от фаул, но топката мина високо над вратата.

Четири минути по-късно Божинов нацели напречната греда след прекрасно изпълнен пряк свободен удар.

В 45-ата минута обаче за жалост на българските национали, Холандия поведе.

След фантастичен пас на Снайдер към Ван Перси, последният се възползва от сериозна грешка в българската отбрана и излезе очи в очи срещу Стоян Колев, след което без проблеми реализира.

Второто полувреме започна по прекрасен начин за нашите момчета и в 49-ата минута Ивелин Попов изравни резултата от дузпа, която бе отсъдена за игра с ръка на Рафаел ван дер Варт в наказателното поле.

В 53-ата минута Минев се опита да намери Божинов с хубаво подаване, но топката бе пресечена.

Няколко минути по-късно Попов центрира към Манолев в наказателното поле, но последният остана под топката.

В 69-ата минута Манолев можеше да направи обрата пълен. Той отправи шут от ждроб, но топката премина на много малко разстояние от страничната греда.

Българите постепенно заиграха с повече самочувствие и в 72-ата минута Миланов отправи бомбен удар от дистанция, който мина встрани вратата.

Минути по-късно Ивелин Попов отправи мощен удар от дистанция, но и в този случай топката не намери очертанията на вратата.

В 80-ата минута Чворович се намеси много стабилно при удар на противников футболист и успя да улови топката.

В 93-ата минута България тотално шокира Холандия и стигна до победното попадение. Станислав Манолев пресече пас на противников футболист и направи хубав пробив, след което центрира прекрасно за Мицански. Последният с глава успя да реализира и донесе победата на България.

ХОЛАНДИЯ - БЪЛГАРИЯ 1:2
1:0 Ван Перси 45'