Италия победи България много трудно и щастливо с 1:0 в зрелищна световна квалификация от група "B", която се игра на стадион "Ренцо Барбера" в Палермо.

Домакините откриха резултата към края на първото полувреме, когато родната отбрана не се ориентира добре и Джилардино се разписа с глава след точното подаване на Кандрева.

Веднага след почивката пред нашите се откри великолепна възможност - Неделев засече топката майсторски от воле с левия крак и от чиста позиция Ивелин Попов нанесе удар, спасен пред голлинията от Буфон.

В средата на втората част българските футболисти натиснаха сериозно своя противник и Буфон направи няколко невероятни спасявания. Двубоят протече на високи обороти, с непрестанни атаки и към двете врати.

Макар второто полувреме да бе едно от най-добрите за националния ни отбор в последните няколко години, Италия удържа победата и се откъсна на върха в групата със 17 точки. Момчетата на Любо Пенев остават втори с 10 пункта. Плътно зад нас обаче са Чехия, Армения и Дания, които имат по 9 точки.

Не бе изминала и една минута от началото на срещата, когато Джилардино получи възможност да стреля към вратата на нашите, но ударът му се оказа слаб и вратарят Ники Михайлов улови спокойно.

Малко след това се стигна и до първи удар и към вратата на домакините - Тодор Неделев опита късмета си с левия крак, но изпрати кълбото над целта.

Постепенно момчетата на Чезаре Прандели намалиха високото темпо, което наложиха в началото, а с отлична изява пред наказателното ни поле се отличи Иван Иванов.

След четвърт час игра "лъвовете" спретнаха продължителна акция през центъра, но центрирането на Минев отляво стана лесна плячка за противниковата отбрана. После Манолев стреля силно и неточно от дистанция.

Последва бърза акция на домакините, завършила с много силен шут на Андреа Пирло от двайсетина метра, но за наше щастие топката мина над напречната греда.

Възпитаниците на Любо Пенев сътвориха нова добра атака. Александър Тонев бе изведен в коридор и би силно с левия крак извън наказателното поле, между двама опоненти. Стражът на адзурите Джанлуиджи Буфон първоначално не реагира добре, но след това улови.

Италианците отново погледнаха напред и този път Даниеле Де Роси реши да опита силен изстрел извън наказателното поле. Полузащитникът не успя да намери добре топката и изобщо не уцели вратата, пазена от Михайлов.

Инсине пък отправи тежък удар по диагонала с десния крак, при който топката застрашително летеше право към долния ляв ъгъл на нашата врата. Николай Михайлов обаче следеше ситуацията и успя да избие в корнер, от който не последва нищо опасно.

Джиджи Буфон изправи на нокти своите сънародници, когато игра хазартно в наказателното си поле, но все пак домакините запазиха топката. Кандрева се озова в малкия пеналт и опита да подаде към Джилардино, но топката отиде право в ръцете на Михайлов.

В 38-та минута домакините откриха резултата. Кандрева центрира меко край аутлинията отляво и Алберто Джилардино надскочи защитата ни, реализирайки с глава. Малко след това Ники Михайлов спаси почти сигурен втори гол, избивайки с една ръка острия пас отляво на Антонели.

След подновяването на играта Джилардино шутира много слабо отляво, като топката се озова в ръцете на Михайлов. Малко след това българите можеха да изравнят.

Тодор Неделев засече майсторски от въздуха с левия крак по диагонала и Ивелин Попов подложи крака си от трудна позиция в малкото наказателно поле. Джиджи Буфон обаче реагира прекрасно и в последния момент изби пред самата голлиния.

След това Инсине пробва на два пъти късмета си - първо шутира извън вратата от двайсетина метра, а после много слабо по земя, право в ръцете на българския страж.

Бе изминал един час игра, когато България пропусна отново да изравни резултата. Буфон се отличи с две невероятни спасявания от близко разстояние, а топовният шут на Бодуров срещна тялото на Мота. После Неделев би технично по земя с левия крак, но кълбото мина много близо покрай лявата греда.

В средата на второто полувреме Андреа Пирло отправи много силен удар от пряк свободен удар, но Николай Михайлов успя да парира в корнер. На отсрещната врата Влади Гаджев шутира разочароващо над целта.

Близо четвърт час преди края на редовното време Иван Иванов и Михайлов не се разбраха и Джилардино получи фантастичен подарък. Бодуров все пак спаси чист гол, блокирайки удара на италианеца.

Последваха минути без голови ситуации пред двете врати. В добавеното време на мача България натисна сериозно своя далеч по-именит съперник. Йордан Минев пропусна да изравни резултата с глава на далечната греда в 94-тата минута.

Италия - България  1:0

1:0  Алберто Джилардино - 38'

Италия:  Буфон, Киелини, Бонучи, Антонели (Астори - 62'), Абате (Маджо - 80'), Кандрева, Мота, Де Роси, Пирло, Инсин (Джакерини - 64'), Джилардино

България:  Михайлов, Иванов, Бодуров, Й. Минев, В. Минев, Дяков (Делев - 75'), Гаджев, Манолев (Георги Илиев - 55'), Неделев, Тонев (Рангелов - 60'), Попов