Литекс разби и унижи шампиона Лудогорец като гост в последната среща от 13-ия кръг на "А" група и излезе начело в "А" група.

През първото полувреме станахме свидетели на два исторически момента - Лудогорец допусна за първи път повече от два гола на свой терен, а срещу тима беше отсъдена и първата дузпа след повече от 3 години в елита.

Мирослав Манолов откри в 18-ата минута. Николай  Бодуров удвои с глава в 25-ата, а Джазула направи резултата класически в 31-ата минута.

През второто полувреме паднаха нови три попадения. Първо Мисиджан даде надежда на домакините в 51-ата минута, но Славчев в 80-ата забоде четвърто попадение. 3 минути преди края Дяков намали от дузпа, а в края на срещата Кишада и Бодуров бяха изгонени след огромно меле на терена.

Така Литекс продължава да няма загуба в Разград. В досегашните три двубоя там "оранжевите" записаха 2 равенства, а днес постигнаха и първата си победа в дома на Лудогорец.

Мачът спокойно може да бъде определен като най-зрелищният от началото на първенството. След него Литекс и Лудогорец са на върха с 28 точки, а само на 2 от тях се намира ЦСКА.

Срещата започна равностойно, но Литекс постепенно се активизира. Така в 8-ата минута, след добър пробив на Цветанов отдясно, последва центриране, Джазула засече от движение и от десетина метра уцели гредата.

Активните действия на гостите продължиха и в 18-ата минута Шоко направи груба грешка в центъра на терена и Ваюши му отне топката. Последният напредна добре отляво и подаде по земя към Миро Манолов. Юношата на ЦСКА не сбърка и откри резултата.

Още в ответната атака домакините можеха да изравнят - Мисиджан отправи диагонален удар от около 20 метра, но топката се отби в гредата, поразходи се по голлинията и напусна пределите на наказателното поле.

3 минути по-късно Шоко отново сбърка и загуби топката, но бързо фаулира противниковия играч. От последвалото центриране на Джазула обаче капитанът Николай Бодуров засече с глава и удвои.

След 26 минути игра Мишо Александров направи страхотен индивидуален рейд, но след като остана сам срещу вратаря не успя да уцели врата.

В 29-ата минута станахме свидетели на наистина исторически момент - първата дузпа, отсъдена срещу Лудогорец, откакто разградчани играят в "А" група. Моци фаулира Миро Манолов в назателното поле, а от 11-те метра точен бе Джазула.

В края на полувремето Евгени Александров направи страхотно спасяване след удар с глава на Марселиньо от малкото наказателно поле.

Второто полувреме започна по-най добрия начин за домакините и Мисиджан направи добър пробив стреля мигновено и не остави шансове на Александров.

В следващите минути Лудогорец натисна сериозно в опит да обърне срещата. В 64-ата минута домакините имаха основателни претенции за дузпа, след като Страхил Попов игра с ръка на голлинията, но съдията подмина ситуацията.

10 минути преди края Литекс нанесе тежкия си удар с четвърти гол. Топката стигна до Симеон Славчев, Шоко отново стана безпомощен, Владо Стоянов излезе напред, но Славчев го прехвърли и вкара поредния си гол в първенството.

Не след дълго обаче Лудогорец получи правото да изпълни дузпа за фаул срещу Кишада. От бялата точка точен бе Дяков и намали на 2:4.

В 87-ата минута Бодуров и Кишада бяха изгонени след голямо меле на терена, което се получи след като Кишада бутна напускащия прекалено бавно терена Ваюши.

В добавеното време Кирил Десподов направи невероятен пропуск, след като не успя да уцели вратата от 2 метра. Минута преди края и Манолов направи голям пропуск, след като излезе сам срещу вратаря, но не успя да уцели вратата.

ЛУДОГОРЕЦ - ЛИТЕКС 1:4

0:1 Манолов 18`
0:2 Бодуров 25`
0:3 Джазула 31`
1:3 Мисиджан 51`
1:4 Славчев 80
2:4 Дяков д. 87

Лудогорец: Стоянов, Шоко, Барт, Моци, Кайсара, Ешпиньо, Дяков, Марселиньо (84 - Платини), М. Александров (76 - Абало), Мисиджан, Безяк (54 - Кишада)

Литекс: Е. Александров, Попов, Божиков, Бодуров, Недялков, Славчев, Цветков, Ваюши (87 - Десподов), Джазула (70 - Златинов), Манолов, Цветанов (90+2 Руменов)