Англия тресна с 4:0 Литва в среща от Група "Е" и докосва финалите на Евро 2016 във Франция. Момчетата на Рой Ходжсън записаха пета поредна победа от пет мача и нямат никаква конкуренция в групата си.

Головата разлика на англичаните също е впечатляваща - 15-1. В Група "Е" са още отборите на Словения, Швейцария, Естония и Сан Марино.

Попаденията за Англия на "Уембли" забиха Уейн Руни (7),  Рахийм Стърлинг (58) и Хари Кейн (73), а Тадас Кижанскас (45) си забоде автогол.

Домакините изцяло доминираха в мача, тотално надиграха Литва и заслужено си взеха победата и трите точки. Гостите от своя страна разочароваха и записаха трета загуба от пет мача, те имат и две победи.

Англия започна атакуващо мача и още в първоначалните минути натисна сериозно гостите. В 4-ата минута Уейн Руни бе изведен сам срещу Гнедриус Арлаускас, но прати топката в дясната му греда.

Три минути по-късно домакините Дани Уелбек развинти отбраната на Литва, последва остър шут и спасяване на Гнедриус Арлаускас, но топката попадна на главата на Уейн Руни, който без проблеми опъна мрежата на гостите за 1:0.

Англия продължи да мачка, но с пропуски се отличиха Уейн Руни и Дани Уелбек, а веднъж Руни прати топката отново в гредата. Това бяха силните минути на домакините, но те пропуснаха да увеличат преднината си.

След половин час игра Дейвидас Матулевичиус бе изведен сам срещу Джо Харт, но правилно бе отсъдена засада. Две минути по-късно Лейтън Бейнс стреля по диагонала, но топката профуча до гредата.

В 35-ата минута дойде и най-чистото положение за Литва, но Дейвидас Матулевичиус стреля в аут. Четири минути по-късно Уейн Руни се опита да вкара от фаул, но Гнедриус Арлаускас показа класа и спаси.

В 43-ата минута англичаните скочиха за дузпа, за падане на Дани Уелбек в наказателното поле на Литва, но правилно не бе отсъден наказателен удар.

Секунди преди края на полувремето Дани Уелбек игра с топката след едно центриране отляво, при което топката рикошира в тялото на Тадас Кижанскас и влетя в мрежата на гостите за 2:0.

Второто полувреме започна със страхотно положение за Англия, но от воле Фабиан Делф не успя да преодолее Гнедриус Арлаускас.

Последваха пропуски на Уейн Руни и Рахийм Стърлинг, които не успяха да вкарат от чисти позиции. Така се стигна до 58-ата минута, когато домакините сътвориха страхотна атака отдясно, при която Руни поднесе топката на Рахийм Стърлинг, който отблизо чукна топката в мрежата на Литва за 3:0.

Последваха спокойни минути на "Уембли", като играта се водеше основно в средата на терена, където домакините спокойно разиграваха и не даваха никакви шансове на плахите си гости.

В 71 -ата минута в игра за Англия се появи звездата на Тотнъм Хари Кейн, който замени Уейн Руни и само две минути по-късно успя да вкара.

Домакините сътвориха атака отляво, при което последва центриране в наказателното поле на Литва, където Хари Кейн с глава опъна мрежата за 4:0.

Малко по-късно последва и пропуск на Рахийм Стърлинг. В 85-ата минута Фабиан Делф можеше да вкара, но се отчете с пропуск. До края Англия контролираше изцяло срещата и заслужено си взе победата и трите точки.

Англия - Литва 4:0

1:0 Уейн Руни (7)
2:0 Тадас Кижанскас (45)
3:0 Рахийм Стърлинг (58)
4:0 Хари Кейн (73)

Англия: Джо Харт, Натаниел Клайн, Гари Кейхил, Фил Джоунс, Лейтън Бейнс, Джордън Хендерсън (71 - Рос Баркли), Майкъл Карик, Фабиан Делф, Рахийм Стърлинг, Уейн Руни (71 - Хари Кейн), Дани Уелбек (77 - Тио Уолкът)

Литва: Гнедриус Арлаускас, Витаутас Андриускевичус (83 - Вайдас Славикас), Мариус Залиускас, Тадас Кижанскас, Георгас Фридгеймас, Саулиунас Миколиунас, Артурас Зулпа, Томас Микукис (66 -  Симонас Станкевичус), Каролис Кведукас, Дейвидас Матулевичиус, Федор Кернич