С два гола на Марио Гьотце Германия удари Полша с 3:1 в квалификационен мач за Евро 2016, който се игра на стадион "Комерцбанк Арена" във Франкфурт.

Световният шампион започна много силно и откри резултата чрез Томас Мюлер, а малко след това неговият съотборник в Байерн Гьотце удвои. С две асистенция се отличи Йонас Хектор.

След това обаче поляците се активизираха и Роберт Левандовски намали с глава, а до края на първото полувреме нападателят пропусна още две изгодни положения.

Изигралият силен мач Гьотце нацели гредата в средата на второто полувреме, но десетина минути преди края сложи точка на спора. Така германците си върнаха за поражението от този противник през миналата година и оглавиха класирането в група "D".

Момчетата на Йоахим Льов започнаха по-агресивно и още в началото Карим Белараби отправи два опасни удара, които минаха покрай противниковата врата.

Бяха изминали малко повече от десетина минута игра, когато Германия откри резултата. Хектор и Белараби матираха защитата на Полша с поредица от пасове и първият върна хитро назад към непокрития Томас Мюлер, който вкара без проблеми отблизо с левия крак.

Гостите отвърнаха с точен удар на Гросицки, който обаче не затрудни Мануел Нойер. Малко преди това пък Роберт Левандовски внесе кратък смут в пеналта, но защитата на Германия се справи.

Така се стигна до 19-ата минута, в която световните шампиони удвоиха преднината си. Марио Гьотце получи малко пред наказателното поле, финтира двама защитници и с безпощаден изстрел по земя прати кълбото в долния ляв ъгъл. Интересното е, че и в този случая асистенцията беше на Йонас Хектор.

В средата на първото полувреме Матс Хумелс засече топката с глава след изпълнение на Тони Кроос от корнер, но бранителят на Борусия Дортмунд не успя да насочи топката към вратата. При една от редките акции на поляците Нойер улови спокойно далечният шут на Криховяк.

Точно когато изглеждаше, че третият гол за Маншафта се пече, Полша върна едно попадение след светкавична контраатака. Камил Гросицки беше изведен отляво и центрира с външен фалц към Роберт Левандовски, който простреля Нойер с глава от границата на малкото наказателно поле.

В края на първото полувреме Левандовски беше много близо до още едно попадение, но Нойер спаси по страхотен начин удара му отблизо, успявайки да избие топката в корнер. В добавеното време пък Гьотце изби от голлинията нов удар на Левандовски.

Веднага след паузата германците отново се втурнаха напред. Първо удар отблизо на Белараби беше блокиран, като острието получи лека травма и трябваше да бъде заменен. После Томас Мюлер стреля от движение, но неточно.

В 57-та минута влезлият като резерва Илкай Гюндоган изведе Марио Гьотце сам срещу вратаря. Офанзивният полузащитник на Байерн мюнхен нанесе фалцов удар, но топката срещна десния страничен стълб. Полша отговори с бърза атака, при която Нойер спаси мощна тупалка, а след това извади късмет при получилия се двоен рикошет в тялото на Гросицки.

Двайсетина минути преди края на редовното време Томас Мюлер предизвика карамбол в наказателното поле на гостите, но топката беше изчистена. Матс Хумелс стреля с глава, но Фабиански закова кълбото пред голлинията с помощта на страничната греда.

В 82-та минута Томас Мюлер стреля от двайсетина метра и Фабиански успя да парира, но топката се озова в краката на Марио Гьотце, който не сбърка отблизо.

Към края Емре Джан се впусна напред и отправи много хубав удар, но Фабиански изби насочената точно под напречната греда топка.

Германия - Полша  3:1

1:0  Томас Мюлер - 12'
2:0  Марио Гьотце - 19'
2:1  Роберт Левандовски - 36'
3:1  Марио Гьотце - 82'

Германия: Нойер, Боатенг, Хумелс, Хектор, Джан, Швайнщайгер, Кроос, Мюлер, Йозил, Белараби (Гюндоган - 53'), Гьотце (Подолски - 91')

Полша: Фабиански, Глик, Шукала, Рибус, Пишчек (Олковски - 43'), Мачински (Блашчиковски - 63'), Яодловец, Криховяк, Гросицки (Пешко - 86'), Милик, Левандовски