Световният шампион Германия се класира за Мондиал 2018 в Русия, след като победи Северна Ирландия с 3:1 в Белфаст.

Момчетата на селекционера Йоахим Льов започнаха ударно и откриха рано-рано, благодарение на чудесното изпълнение на Себастиан Руди. В средата на първата част един от най-добрите на терена Сандро Вагнер удвои аванса на Бундестима.

Германците контролираха играта и след почивката, изчаквайки спокойно 86-ата минута, когато Джошуа Кимих сложи точка на спора с красив гол от въздуха. В добавеното време Джош Магенис все пак вкара почетен гол за домакините.

Така един мач преди края на квалификационния цикъл световният първенец е с пълен актив от 27 точки, докато Северна Ирландия е на второ място с 19 пункта и има със седем повече от третия в таблицата - Чехия.

Срещата започна по феноменален начин за Маншафта, който откри резултата след само една минута и 16 секунди. Себастиан Руди получи от Джошуа Кимих извън наказателното поле и със свирепа тупалка заби кълбото в горния десен ъгъл, с помощта на страничната греда.

Домакините се опитаха да отговорят веднага, но стигнаха само до кратко разбъркване пред вратата на своя опонент, а след това центриране отдясно не беше засечено от играч в зелено. Германия контраатакува отдясно и Сандро Вангер засече от трудна позиция, но вратарят на северноирландците се справи.

Беше изминал четвърт час игра, когато Германия създаде още една изключителна атака и гредата спаси домакините. Кимих центрира отдясно и Вагнер нанесе хубав удар с глава, но кълбото се отби в левия страничен стълб.

В средата на първата част един от най-дейните на терена Сандро Вагнер удвои аванса на своите. Той получи от Томас Мюлер около дъгата на наказателното поле, завъртя се покрай Макоули и простреля Макгавърн с левия крак, вкарвайки четвъртия си гол в четвъртия си мач за националния отбор.

Пет минути преди почивката Северна Ирландия стигна до първото си голово положение след неразбирателство в отбраната на Маншафта. Кори Евънс остана лице в лице с Марк-Андре тер Стеген и стреля отблизо, но вратарят спаси с крак.

Пет минути след паузата Томас Мюлер засече с глава центриране отляво и насочи топката към долния десен ъгъл, но Макгавърн изби с върха на пръстите си.

Последва сравнително дълъг и спокоен период, в които гостите контролираха играта и задържаха топката умело. Двайсетина минути преди края на редовното време Тони Кроос получи от Мюлер, но шутира неточно.

Северна Ирландия можеше да изравни в 77-ата минута, когато влезлият като резерва Конър Уошингтън намери коридор за стрелба и пробва своя късмет с левачката, но мощният му удар срещна горната част на напречната греда.

В 86-ата минута направилият Джошуа Кимих сложи окончателно точка на спора. Бекът засече от въздуха центриране на Платенхардт в малкото наказателно поле и простреля Макгавърн по диагонала.

Северна Ирландия все пак стигна до почетно попадение в третата минута на добавеното време, когато Джош Магенис вкара с глава при изпълнение на корнер.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/h9r6lkfdFNU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Северна Ирландия - Германия 1:3

0:1 Себастиан Руди - 2'
0:2 Сандро Вагнер - 21'
0:3 Джошуа Кимих - 86'
1:3 Джош Магенис - 93'

Северна Ирландия: Макгавърн, Джони Евънс, Макоули, Маклафлин, Брънт, Ходсън (Далас - 46'), Дейвис, Норууд, Кори Евънс (Савил - 80'), Лафърти (Уошингтън - 69'), Магенис

Германия: Тер Стеген, Хумелс, Боатенг, Кимих, Платенхардт, Руди, Кроос, Горецка (Джан - 66'), Дракслер (Сане - 72'), Мюлер (Щиндъл - 83'), Вагнер