Атлетико Мадрид винаги е бил малко странен тим. С представянето си до този момент през сезона столичани не изневеряват на традициите си, защото никой не очакваше, че след 5-ия кръг ще са загубили само две точки и ще са на второ място в Лигата.

Освен това отборът напълно опровергава теориите, че за да може един тим да побеждава, трябва почти винаги да има солидно предимство по отношение на владеенето на топката.

Всъщност снощната победа над Бетис с 4:2 бе първият случай, в който съставът притежаваше повече топката от съперника си (52% на 48%) и спечели. Това обаче спокойно може да бъде обяснено с факта, че севилци завършиха двубоя с 9 души.

От предишните 6 официални двубоя единствено срещу Леванте столичани имаха солиден превес във владението (68,8%), но стигнаха едва до равенство 1:1.

В останалите двубои тимът неизменно играеше по-малко с топката, но печелеше. 4:1 срещу Челси за Суперкупата на Европа, след като Сините владееха 62% и 3:0 над Апоел Тел Авив при 56% владение за съперника, са най-ярките примери. Срещу Валядолид, Атлетик и Райо Валекано статистиката бе подобна, така че Атлетико определено изненадва абсолютно всички.