Румъния и Беларус завършиха наравно 2:2 в квалификационна среща от група "D" по пътя към Евро 2012 в Полша и Украйна. Двубоят се игра на стадион "Национал Арена" в Букурещ.

Румънците повеждаха на два пъти чрез Муту, точни за гостите бяха Корниленко и Драгун. Практически двубоят се оказа без абсолютно никакво значение, тъй като Босна и херцеговина прегази Люксембург и подпечата второто си място в групата.

Срещата започна с много опасен удар на Адриан Муту, но стражът на гостите Жевнов показа, че внимава и парира мощната тупалка към него. След това отново Муту имаше добра възможност, като домакинският натиск на румънците бе осезаем.

В петата минута Беларус показа зъби и удар с глава на Бордачов мина встрани от целта. След това отново Муту шутира, но защитник на гостите подложи тялото си. Като цяло срещата бе изключително динамична, играта бе открита и въпреки постройката от цели петима играчи в центъра на игрището, Беларус нямаше намерение да бърка "бетон" в своята половина.

В 19-тата минута най-добрият на терена до този момент Адриан Муту даде заслужена преднина на домакините, след асистенция на Габриел Торе. След това Киприан Марика пропусна да покачи резултата след отлична изява на Жевнов, който се намеси блестящо.

До края на полувремето на терена имаше само един отбор: този на Румъния. Голмайсторът Муту, един от най-добрите на терена Торе (асистирал за гола на домакините) и Марика имаше великолепни шансове за гол, но Жевнов и късмета лишиха северните ни съседи от втори гол.

И тъкмо, когато изглеждаше, че Беларус може да празнува на почивката, че губи само с един гол, гостите вцепениха румънските фенове на стадиона, изравнявайки резултата. Герой за беларусите бе Сергей Корниленко.

Ефективността на Беларус бе потвърдена и от статистиката: румънците имаха 5 точни удара, срещу само един на гостите - тяхното попадение. При владеенето на топката Румъния имаше явно предимство - 65:35%.

Пет минути след подновяването на играта Адриан Муту вкара втория си гол в срещата, този път от дузпа. Беларус се опита да отговори, но ударите на Корниленко и Кривец бяха отразени от вратаря на румънците. Двайсетина минути след подновяването на играта строхотен удар на Кисляк профуча покрай целта.

Румъния отвърна с масирани атаки, като пред Муту и Торе се откриха добри възможности за гол, но двамата не успяха да нанесат точни завършващи удари.

По подобие на последните минути на първата част, румънците отново бяха попарени. В 82-та минута влезлият като резерва Филип Рудик подаде към Станислав Драгун и Беларус изравни за втори път в мача.

В последната минута Габриел Тамаш се отличи с много силен удар, но великолепна изява на Жевнов отчая домакините.


Румъния - Беларус  2:2

1:0  Муту - 19'
1:1  Корниленко - 45'
2:1  Муту - 51', дузпа
2:2  Драгун - 82'


Румъния:  Пантилимон, Моти, Тамаш, Рат, Мател, Лучан (Кристеа - 28'), Борчану, Лазар (Кочиш - 70'), Торе, Муту, Марика (Станчу - 80')

Беларус:  Жевнов, Верховцов, Филипенко (Пласконни - 20'), Омелянчук, Бордачов (Веретило - 90'), Кулчий, Кисляк, Нехайчик, Драгун, Кривец (Рудик - 60'), Корниленко