Евертън победи Нюкасъл с 3:1 в мач от последния 38-ми кръг на английската Висша лига, който се игра на стадион "Гудисън парк".

Домакините взеха аванс от два чисти гола преди почивката, като точни удари отправиха Стивън Пиенар и Никица Йелавич.

През втората част Хейтинга сложи точка на спора с трети гол за своя тим, но близо десетина минути след това Хибърт си вкара автогол и даде малки надежди на гостите, които обаче не стигнаха до нов гол и останаха пети в крайното класиране на Висшата лига.

Двубоят стартира с мощен шут от 20 метра на Демба Ба, който опита късмета си с левачката, но прати кълбото доста над вратата на "карамелите".

След десетина минути игра Маруан Фелайни отправи силен удар с глава, при който топката профуча на метър от дясната греда на Тим Крул.

В 16-тата минута много добра атака на домакините доведе до бърз пас на Фелайни към Стивън Пиенаар и южноафриканецът стреля по прекрасен начин с десния крак от над 15 метра, пращайки топката в горния десен ъгъл на безпомощния Крул, който я извади от мрежата си.

Малко след това Пиенаар опита да накаже отново слисаните гости, но този път неговата тупалка бе "парирана" от десния страничен стълб на Крул, който се оказа верен помощник на вратаря. Това бяха минутите, в които Евертън имаше тотално превъзходство над своя опонент.

В 27-та минута Никица Йелавич получи превъзходен дълъг пас, при който останаха съмнения, че нападателят си повежда топката с "дълго рамо". Колочини се опита да противодейства на стрелеца, който обаче отправи истински снаряд с десния крак - Крул спаси, но при добавката Йелавич не сгреши и изведе своите с два гола напред в резултата.

Десетина минути преди почивката Дарън Гибсън се опита да довърши гостуващия тим, но неговият шут се оказа неточен. Дойде време и за "черно-белите" да покажат зъби, но ударът на Хонас Гутиерес мина покрай целта.

Пет минути преди почивката Дарън Гибсън отправи нов страхотен удар, този път от близо 30 метра, но Крул бе на мястото си и предотврати опасността. В добавеното време на първата част Папис Сисе отправи изстрел, който обаче мина встрани от вратата на "карамелите".

След първите 45 минути гостите нямаха нито един точен удар в своите 3 опита да превземат крепостта на Хауърд, докато Евертън се отличи с 5 точни изстрела от общо 7 удара към Крул. Момчетата на Дейвид Мойс владееха топката в 58% от игровото време.

След почивката Нюкасъл натисна и само в рамките на няколко секунди Папис Сисе и Хатем Бен Арфа отправиха неточни изстрели към вратата на съперника. Десетина минути по-късно същото стори и Демба Ба.

В 65-тата минута Евертън реализира трети гол, след точния удар на Джони Хейтинга. Само осем минути по-късно Тони Хибърт си вкара автогол и така гостите намалиха резултата.

Десетина минути преди края на редовното време Папис Сисе не успя да реализира от добра възможност, а след това Фелайни пропусна да вкара четвърти гол за Евертън. В 91-та минута Осман нацели гредата.

Евертън - Нюкасъл  3:1

1:0  Пиенаар - 16'

2:0  Йелавич - 27'

3:0  Хейтинга - 65'

3:1  Хибърт - 73', автогол