Холандия разби Латвия с 6:0 в европейска квалификация от група "А", която се игра на стадион "Амстердам Арена".

"Лалетата" изиграха силно първо полувреме и си свършиха задачата още преди почивката. Робин ван Перси откри с глава след центриране на Ариен Робен, а после капитанът на домакините върна жеста и подаде за гола от дистанция на последния.

Клаас-Ян Хунтелаар оформи класическия резултат малко по-късно след точно центриране на Ибрахим Афелай. Четвърт час преди края Брума вкара първия си гол за националния тим, а после Робен стигна до второто си попадение в мача. В 89-тата минута Хунтелаар също се разписа още веднъж.

Холандия събра шест точки и се бетонира на третото място в групата, докато Латвия е четвърти с два пункта на сметката си.

Холандците започнаха вихрено и още във втората минута ван Перси подаде към Ибрахим Афелай, който стреля технично с десния крак, но нацели страничната греда.

В шестата минута Холандия откри резултата. Ариен Робен атакува отдясно и центрира меко към границата на малкото наказателно поле, където Робин ван Перси отправи хубав удар с глава, намирайки десния ъгъл на съперниковата врата.

Бяха изминали десетина минути игра, когато Ариен Робен намери коридор за стрелба, но шутира покрай дясната греда. После Афелай стреля точно, но право в ръцете на вратаря Колинко.

При първата добра акция на гостите Икауниекс центрира зад гърба на отбраната и Сабала засече кълбото с летящ плонж, но то мина покрай целта.

В средата на първата част Дейли Блинд получи контузия и бе заменен от Класи, а един от най-активните от началото на мача Ибрахим Афелай продължи да тормози противника. Поредният удар на острието срещна тялото на съперников футболист и излезе в корнер.

Повечето опасности в половината на гостуващия тим идваха от Ариен Робен, който бе замесен в някои интересни атаки. В 35-тата минута именно Робен удвои аванса на своите, когато игра на двойно подаване с ван Перси и изстреля страховит снаряд с левия крак от дистанция, намирайки горния десен ъгъл.

Малко преди края на първата част Клаас-Ян Хунтелаар също записа името си сред голмайсторите. Ибрахим Афелай получи отляво и центрира към близката греда, където Хунтелаар изпревари двама бранители и реализира от движение.

Преди паузата Алексиес Виснаковс получи подарък от домакините, но неговият точен удар се оказа твърде безопасен за Силесен, който улови спокойно.

В началото на второто полувреме холандците намалиха оборотите и позволиха на съперника да разиграе спокойно в тяхната половина. Зюзин намери възможност да завърши, но не успя да уцели вратата.

В 58-та минута Ариен Робен застана зад топката при пряк свободен удар. Той я завъртя майсторски над стената, но нацели напречната греда. После Хунтелаар засече с пета след пас на вен Перси и макар Куракинс спря топката с ръка в наказателното поле, реферът не забеляза ситуацията и играта продължи.

Робен слаломира между няколко играчи на съперника в средата на втората част, но неговият диагонален изстрел профуча покрай левия страничен стълб. Последва мощна тупалка на бързака, но без успех.

Четвърт час преди края на редовното време влезлият като резерва Мемфис Депай развинти защитата на гостите и отправи удар, но спечели корнер. След изпълнението му ван Перси отклони с глава в малкия пеналт, където Джефри Брума вкара първия си гол за националния отбор.

В 82-та минута Робен получи от Депай, финтира двама защитници и от границата на наказателното поле стреля в долния десен ъгъл. Колинко се опита да избие, но трябваше да извади кълбото от мрежата си за пети път.

Домакините нямаха намерение да спират и сътвориха още няколко страхотни атаки. Хунтелаар си спря на гърди и във въздуха стреля от воле, но Колинко спаси. След това стражът отрази и удар на Депай.

В 89-тата минута Класи намери Хунтелаар пред границата на наказателното поле. Нападателят се завъртя и през шпагата на защитник прати топката във вратата на противника.

Холандия - Латвия  6:0

1:0  Робин ван Перси - 6'

2:0  Ариен Робен - 35'

3:0  Клаас-Ян Хунтелаар - 42'

4:0  Джефри Брума - 77'

5:0  Ариен Робен - 82'

6:0  Клаас-Ян Хунтелаар - 89'

Холандия: Силесен, Брума, ван дер Вил, Де Врий, Вилемс, Блинд (Класи - 20'), Афелай (Депай - 69'), Снайдер, Робен, Хунтелаар, ван Перси (Вайналдум - 80')

Латвия: Колинко, Дубра, Горкс, Габовс, Куракинс, Фертовс, Зюзин (Кауна - 55'), Алексеис Виснаковс, Икауниекс (Лайзанс - 46'), Сабала, Едуард Виснаковс (Рудневс - 70')